Pomóżmy palestyńskim medykom!

To nie jest jednorazowa pomoc. Fundacja PCPM na stałe współpracuje z medycznymi załogami palestyńskiego pogotowia, które są w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji. Brakuje podstawowego wyposażenia karetek, wiele ambulansów jest uszkodzonych i unieruchomionych, a medycy nie mają środków ochrony osobistej.

– PCPM działa w Palestynie od 2010 roku. W ostatnich latach skupiamy się na szkoleniu pogotowia ratunkowego prowadzonego przez Palestyńskie Stowarzyszenie Czerwonego Półksiężyca PRCS na Zachodnim Brzegu Jordanu – mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM. – W odpowiedzi na apel PRCS prosimy o wsparcie zakupu leków, materiałów opatrunkowych czy kosztów działania pogotowia ratunkowego.

– Uruchamiamy zbiórkę na pomoc medykom w Palestynie, by mogli szybko i skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Czas jest tu kluczowy, a mamy go niewiele  – podkreśla Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka Fundacji PCPM. – Dzięki stałej współpracy z pogotowiem palestyńskim możemy działać natychmiast. Wpłat można dokonać na pcpm.org.pl/palestyna.

Ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM znają realia i strukturę palestyńskiego pogotowia. Razem z załogami medycznymi w Palestynie pełnili dyżury, analizując poziom ich wyszkolenia, weryfikując dostępne wyposażenie czy ustalając plan rozwoju. – Dlatego wiemy czego potrzebują medycy w Palestynie – zapewnia dr Wilk. – Dysponujemy aktualizowaną na bieżąco wiedzą o potrzebach  – i apelujemy o pilne wsparcie finansowe.

Dotąd wyposażyliśmy palestyńskie karetki m.in. w AED, pulsoksymetry, ciśnieniomierze, deski i kołnierze ortopedyczne, glukometry, butle tlenowe, a nawet prześcieradła. Pomoc dostarczyliśmy także Instytutowi Medycznemu, prowadzącemu szkolenia dla ludności cywilnej: fantomy i trenażery AED, które zastąpiły wysłużone lub uszkodzone wyposażenie.

W 2019 roku rozpoczęliśmy szkolenia medyczne. Dzięki dofinansowaniu programu Polskiej pomocy włączyliśmy się w rozwijanie systemu kształcenia ratowników oraz pracę nad ujednoliceniem standardów pracy. We współpracy z PRCS szkoliliśmy instruktorów ratownictwa i tworzyliśmy program szkoleń doskonalących i podnoszących kwalifikacje obecnych ratowników. Dzięki naszemu zaangażowaniu w 2020 roku wprowadzono ogólnopaństwowe zasady pracy dla ratowników medycznych. Oprócz szkolenia kadry medycznej zadbaliśmy o to, aby mieszkańcy trudno dostępnych stref sami potrafili radzić sobie w nagłych wypadkach. Wspólnie z PRCS zorganizowaliśmy szkolenia z pierwszej pomocy dla mieszkańców. Przekazaliśmy im również ponad 800 apteczek osobistych, dzięki którym będą mogli zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dostarczyliśmy wyposażenie i podnieśliśmy też kwalifikacje członków palestyńskiego Zespołu Szybkiego Reagowania i Ratownictwa, który udziela pomocy za granicą. Wyposażenie medyczne przekazaliśmy również do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) na całym Zachodnim Brzegu Jordanu.

Apelujemy o Twoją pomoc dla medyków z Palestyny. Brakuje podstawowego wyposażenia karetek, wiele ambulansów jest uszkodzonych i unieruchomionych, a medycy nie mają środków ochrony osobistej – potrzebna jest konkretna pomoc. Dzięki stałej współpracy z pogotowiem palestyńskim możemy działać natychmiast. Dziękujemy.

Wpłać darowiznę
Wybierz wpłatę regularną lub jednorazową poniżej

pomoc medyczna

pomoc medyczna

pomoc medyczna

Twoje dane:
* Pole wymagane

Palestyna - wspieram regularnie

Palestyna - wspieram regularnie

Palestyna - wspieram regularnie

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)