Pracowite miesiące w Tanzanii. 35 instruktorów przeszło szkolenia z medycyny ratunkowej
35 osób przeszło certyfikowane szkolenie instruktorskie w Tanzanii. Dzięki temu PCPM rozwija medycynę ratunkową, która jest młodą dziedziną w tym kraju. „Kursanci są bardzo zmotywowani, ale trzeba dać im uporządkowaną wiedzę. Certyfikowane kursy są bardzo dobrym narzędziem do tego. Dajemy im narzędzie w postaci po pierwsze zorganizowanych kursów, po drugie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych” – powiedział Paweł Suprynowicz instruktor medyczny.
W ramach projektu tanzańskiego PCPM buduje centrum szkoleniowe dla medyków w Dar es Salaam, które będzie najnowocześniejszym ośrodkiem w całym kraju. Dodatkowo doposażamy je w profesjonalny sprzęt treningowy, a szpitale w sprzęt medyczny. Jednak najważniejszą częścią projektu są szkolenia. Jednakowo dla medyków, osób, które jako pierwsze mogą trafić na miejsce wypadku, ale przede wszystkim instruktorów. Oni dzięki PCPM będą mogli w niedalekiej przyszłości powielać nabytą wiedzę w swoim kraju.
PCPM szkoli instruktorów
W maju i w czerwcu 35 kandydatów na instruktorów przeszło szkolenia instruktorskie (ToT). Uczyli się z opieki nad pacjentem w stanie zagrożenia życia, w tym dziećmi oraz niemowlętami. Były to BLS (Basic Life Support), PALS (Pediatric Advanced Life Support) i ACLS (Advanced Cardiovascular Life Support).
– Są to szkolenia instruktorskie z opieki nad pacjentem w stanie zagrożenia życia, w tym także jeśli pacjentem jest dziecko lub niemowlę. Rolą nowych instruktorów będzie przygotowanie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i innego personelu szpitali do prowadzenia zabiegów resuscytacyjnych ratujących życie. W ramach naszego projektu każdy uczestnik szkolenia dostanie możliwość poprowadzenia zajęć pod opieką doświadczonego instruktora – opisuje Adam Kukliński z PCPM.
– Kursanci są bardzo zmotywowani, ale potrzebują uporządkowanej wiedzy. Certyfikowane kursy są bardzo dobrym narzędziem do tego. Dajemy im narzędzie w postaci po pierwsze zorganizowanych kursów, po drugie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych – powiedział Paweł Suprynowicz instruktor medyczny.
Wszystkie szkolenia są certyfikowane przez American Heart Association według najnowszych wytycznych. Tak przeszkoleni instruktorzy mogą okazać międzynarodowy certyfikat, który potwierdza umiejętności i wiedzę zgodną ze światowymi standardami. Tym samym osoby, które przeszły takie kursy będą mogły na tej podstawie budować swój profil zawodowy.
PCPM tworzy system
– W Tanzanii medycyna ratunkowa zaczyna się dopiero rozwijać i nie istnieje coś takiego jak etap przedszpitalny. Wiele czynności, które można by wykonać na długo przed dotarciem pacjenta do szpitala, w Tanzanii realizowane są dopiero w szpitalu. Dlatego tak ważne, żeby personel był dobrze wyszkolony. Często się zdarza, że pacjenci przybywają na oddział ratunkowy w o wiele gorszym stanie niż gdyby otrzymali odpowiednią opiekę przed dotarciem do szpitala – podkreśla Paweł Suprynowicz.
Jak wskazuje instruktor PCPM tanzańskie szpitale mają coraz lepszy sprzęt oraz lekarzy ze specjalizacją, którzy bardzo często kształcili się za granicą.
– Chcemy dać im możliwość uporządkowania tego systemu. Certyfikowane kursy dają możliwość rozwijania kolejnych instruktorów. To natomiast powiększa grono potencjalnych odbiorców, a to jest bardzo ważne w świeżo rozwijającym się systemie – stwierdził Suprynowicz.
Nowoczesny sprzęt medyczny dla Tanzanii
Zdaniem Pawła Suprynowicza, sprzęt do szkoleń dostarczony przez PCPM jest najnowocześniejszy, jaki jest dostępny na rynku.
– Medycy zaczynają swoją drogę edukacji, można powiedzieć z wysokiego C. Podczas szkoleń zwracamy szczególną uwagę na to, jak korzystać z zaawansowanych manekinów, jak je przechowywać i utrzymywać w dobrym stanie. Chcemy, żeby dostarczony sprzęt służył im przez wiele lat. W Tanzanii jest dość gorąco i jest duża wilgotność powietrza, co jest dodatkowym wyzwaniem i zagrożeniem. – podkreśla instruktor PCPM.
Jednak jak sam stwierdza, jest dobrej myśli. Już niedługo Tanzania będzie mogła pochwalić się instruktorami i nowym medycznym centrum szkoleniowym.
Projekt Fundacji PCPM jest finansowany ze środków Polskiej pomocy Rozwojowej MSZ RP w wysokości 4,923,722 PLN zł.