Pracownicy humanitarni wielu organizacji wśród ofiar katastrofy lotniczej w Etiopii

Samolot Ethiopian Airlines Boeing 737 Max-8 runął zaledwie sześć minut po starcie. Władze etiopskie poinformowały, że nikt z pasażerów lotu ET302 nie przeżył. Zginęło 157 pasażerów z ponad 30 krajów świata. ONZ początkowo potwierdziło, że na pokładzie jest co najmniej 19 pracowników organizacji pomocowych. Samolot zmierzał z Addis Abeby do stolicy Kenii na sesję Zgromadzenia Środowiskowego ONZ.

Accident Bulletin no. 2
Issued on march 10, 2019 at 01:46 PM pic.twitter.com/KFKX6h2mxJ

— Ethiopian Airlines (@flyethiopian) 10 marca 2019

IRIN News, serwis informacyjny publikujący raporty dot. działań humanitarnych na świecie, przedstawił listę osób, które znajdowały się na pokładzie. W katastrofie zginęli m.in. pracownicy Światowego Programu Żywnościowego, Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji, Norweskiego Czerwonego Krzyża, Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i wielu innych organizacji, mającej na sztandarach pomoc drugiemu człowiekowi. Tymczasową listę umieścił na stronie IRIN News, opierając się na publicznych oświadczeniach i ogłoszeniach.

Serwis przypomniał również inne wypadki lotnicze z udziałem pracowników pomocy i urzędników ONZ.

W 1998 roku dziewięciu pracowników ONZ zginęło w lotach SwissAir 111 z Nowego Jorku do Genewy. 

W 1999 w Kosowie 24 osoby zginęły w katastrofie samolotu czarterowanego przez ONZ. 

W 2008 siedmiu pracowników ONZ i czterech organizacji pozarządowych znalazło się wśród 17 pasażerów i załogi, którzy zginęli w locie czarterowym w pobliżu Bukavu w Demokratycznej Republice Konga.

W 2011 roku w Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga rozbił się samolot, na którego pokładzie znajdowali się pracownicy ONZ. Zginęły 32 osoby, w tym 4 członków załogi.

Lista umieszczona przez IRIN News

W katastrofie 10 marca 2019 roku zginęło 157 osób. Wśród ofiar było wielu pracowników humanitarnych, z którymi łączyła nas wspólnota wartości. Pogrążeni w ogromnym smutku składamy najszczersze kondolencje rodzinom ofiar.