PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Pracownicy humanitarni wielu organizacji wśród ofiar katastrofy lotniczej w Etiopii

Gdy media obiegła informacja o katastrofie linii lotniczych Ethiopian Airlines, agencja Associated Press podała, że na tej trasie podróżuje wielu pracowników organizacji humanitarnych. Dziś już wiemy, że zginęło 45 pracowników organizacji pomocowych. To najtragiczniejszy wypadek linii lotniczych z udziałem personelu ONZ od dziesięcioleci.

 

Samolot Ethiopian Airlines Boeing 737 Max-8 runął zaledwie sześć minut po starcie. Władze etiopskie poinformowały, że nikt z pasażerów lotu ET302 nie przeżył. Zginęło 157 pasażerów z ponad 30 krajów świata. ONZ początkowo potwierdziło, że na pokładzie jest co najmniej 19 pracowników organizacji pomocowych. Samolot zmierzał z Addis Abeby do stolicy Kenii na sesję Zgromadzenia Środowiskowego ONZ.

 

 

IRIN News, serwis informacyjny publikujący raporty dot. działań humanitarnych na świecie, przedstawił listę osób, które znajdowały się na pokładzie. W katastrofie zginęli m.in. pracownicy Światowego Programu Żywnościowego, Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji, Norweskiego Czerwonego Krzyża, Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i wielu innych organizacji, mającej na sztandarach pomoc drugiemu człowiekowi. Tymczasową listę umieścił na stronie IRIN News, opierając się na publicznych oświadczeniach i ogłoszeniach.

Serwis przypomniał również inne wypadki lotnicze z udziałem pracowników pomocy i urzędników ONZ.

W 1998 roku dziewięciu pracowników ONZ zginęło w lotach SwissAir 111 z Nowego Jorku do Genewy. 

W 1999 w Kosowie 24 osoby zginęły w katastrofie samolotu czarterowanego przez ONZ. 

W 2008 siedmiu pracowników ONZ i czterech organizacji pozarządowych znalazło się wśród 17 pasażerów i załogi, którzy zginęli w locie czarterowym w pobliżu Bukavu w Demokratycznej Republice Konga.

W 2011 roku w Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga rozbił się samolot, na którego pokładzie znajdowali się pracownicy ONZ. Zginęły 32 osoby, w tym 4 członków załogi.

Lista umieszczona przez IRIN News

W katastrofie 10 marca 2019 roku zginęło 157 osób. Wśród ofiar było wielu pracowników humanitarnych, z którymi łączyła nas wspólnota wartości. Pogrążeni w ogromnym smutku składamy najszczersze kondolencje rodzinom ofiar.