Przyjmują pacjentów na ulicach i w specjalnych autobusach. Ratownicy PCPM w Bejrucie
- Członkowie Medycznego Zespołu PCPM wspierają medyków libańskich po wybuchu w Bejrucie
- Przyjmują pacjentów poparzonych i rannych, zarówno w klinice mobilnej jak i na ulicach
- Fundacja PCPM działa w Libanie od 2012 roku, teraz zintensyfikowała działania i pomaga od pierwszych godzin po wybuchu
Libańskie rodziny potrzebują dziś wszystkiego: od zabezpieczenia zrujnowanych schronień po medyczną opiekę. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM przyleciał do Bejrutu razem z zespołem humanitarnym PCPM i niesie pomoc pacjentom poparzonym, pokaleczonym, ale i wszystkim, którzy w związku z utrudnieniami w dostępie do szpitala, nie mogą być zbadani a wymagają fachowej diagnozy. Tym bardziej, że liczba zakażeń na koronawirusa cały czas rośnie.
Wiele osób ma rany wynikające z przywalenia elementami konstrukcyjnymi budynków, wiele było osób przychodziło z poparzeniami, a także ranami spowodowanymi przez tłukące się szkło – tłumaczy Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. – W Bejrucie wiele budynków jest przeszklonych, po pierwszym mniejszym wybuchu ludzie podchodzili do okien, żeby go filmować lub na niego patrzeć, a wtedy nastąpił główny wybuch, który stłukł wszystkie szyby w bliskiej okolicy i wiele w dalszej. Zdecydowanie najwięcej pacjentów zostało poszkodowanych właśnie przez rozbite szkło. Połowa rannych wymagała zabiegów chirurgicznych, od szycia ran po skomplikowane operacje. Tylko 20 procent ludzi nie potrzebowało interwencji chirurgicznej, a 30 procent to były przypadki, które wymagały przekazania do bardziej specjalistycznych placówek.
Część szpitali jest dla pacjentów zupełnie niedostępna. Dlatego uruchomiono tak zwane kliniki mobilne, czyli autobusy wyposażone w podstawowy sprzęt medyczny z lekarzami na pokładzie. To bardzo ważna forma pomocy, bo oprócz ludzi, którzy ucierpieli w wybuchu są przecież jeszcze ci z chorobami, na które chorowali przed wybuchem. Im też trzeba zapewnić opiekę.
Działania Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Libanie koordynowane są bezpośrednio z libańskim ministerstwem zdrowia i Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Polski EMT jest bowiem certyfikowanym przez WHO zespołem. Lekarze i ratownicy, którzy pojechali na misję to doświadczeni medycy, którzy uczestniczyli wcześniej w misjach w Kirgistanie, Tadżykistanie i włoskiej Lombardii.
Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku
Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze