Ratownicy PCPM ekspertami WHO w walce z COVID-19 na Madagaskarze

Członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM odpowiedzieli na apel Światowej Organizacji Zdrowia i dziś popołudniu rozpoczną misję na afrykańskiej wyspie.

-Lecimy wesprzeć lokalnych medyków, ale także lokalną społeczność, co znamy z doświadczeń poprzednich, w Tadżykistanie i Kirgistanie. Pokazujemy tym ludziom, że nie są z tym wszystkim sami. Nie jako pojedyncze kraje, ale jako ludzkość mierzymy się z COVID-19. Musimy być solidarni i wspierający – podkreśla uczestnik misji, Paweł Romaniuk.

Wiedza, którą dziś dysponują ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM jest unikalna.

-Właśnie w takich momentach kiedy jest to potrzebne na szybko i nie zdążymy jeszcze napisać podręczników czy książek na ten temat, najważniejsi są ludzie. Dlatego Zespół w czasie gdy pandemia szaleje, tak prężnie działa na całym świecie – dodaje Romaniuk.

Cała rozmowa z Pawłem Romaniukiem poniżej. 

Jak podaje ONZ, Republika Madagaskaru pozostaje w kręgu krajów słabo rozwiniętych. W dobie pandemii potrzebuje eksperckiego wsparcia w zmaganiach z COVID-19, gdyż sytuacja epidemiologiczna w tym państwie znacznie się pogorszyła a liczna zachorowań dynamicznie wzrosła. Z tego powodu wyizolowano stolicę, Antanarywę. To tam ratownicy PCPM rozpoczną pracę pod egidą WHO. Granice Madagaskaru pozostają zamknięte od marca 2020 roku. Ruch lotniczy został wstrzymany do odwołania za wyjątkiem lotów cargo, repatriacyjnych i z pomocą humanitarną. Nie jest ogłoszona data ich ponownego otwarcia.

Ratownicy PCPM do tej pory wsparli już system opieki zdrowotnej we Włoszech, Kirgistanie i Tadżykistanie. Są jednym z najbardziej doświadczonych medycznych zespołów w mierzeniu się z koronawirusem. Do końca roku wezmą udział w szeregu misji, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą z państwami potzrebującymi wsparcia w walce z COVID-19.

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze