Ratownicy z PCPM uczą pierwszej pomocy w domach dziecka
- Szkolenia odbędą się w 40 placówkach na terenie całej Polski
- Instruktorzy to członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, który działa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i niesie pomoc podczas powodzi, trzęsień ziemi i w miejscach dotkniętych konfliktami
- Projekt szkolenia z pierwszej pomocy podopiecznych domów dziecka – ,,Razem dla zdrowia” – można wesprzeć na pcpm.org.pl/ratownicy
Projekt “Razem dla zdrowia” przygotowany jest przez Fundację PCPM przy współpracy z Fundacją Pankracy i wsparciu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.
– Prawidłowo przeprowadzona pierwsza pomoc zwiększa szanse na przeżycie. Dlatego bardzo ważne jest, aby edukację w tym zakresie prowadzić już od najmłodszych lat – wskazuje dr Wojciech Wilk, prezes PCPM.
– Domy dziecka, z którymi współpracujemy na co dzień zareagowały bardzo entuzjastycznie na propozycje szkoleń pierwszej pomocy. Przeprowadziliśmy szkolenia pilotażowe przy zachowaniu reżimu sanitarnego jeszcze w ubiegłym roku, by teraz po poluzowaniu obostrzeń przeszkolić dzieciaki w całym kraju – wyjaśnia Kinga Gromala z Fundacji Pankracy.
Wakacje to czas, kiedy wyższe jest ryzyko złamań, oparzeń i skaleczeń
Pierwsze szkolenia w Warszawie i Gdańsku już się odbyły, a docelowo zaplanowane są w 40 placówkach opiekuńczo–wychowawczych na terenie całej Polski. Termin szkoleń nie jest przypadkowy. Dzieci z Warszawy, które uczestniczyły w szkoleniu w pierwszym tygodniu wakacji, są obecnie na trwającej 2 tygodnie kolonii nad morzem. Podczas szkolenia ćwiczyły to, co może być przydatne podczas aktywnego wypoczynku, m.in. jak postępować z ranami, jak zrobić opatrunek, jak działać, gdyby któryś z kolegów czy koleżanek z grupy stracili przytomność, jak pomóc komuś, kto się podtopił czy zadławił lub zakrztusił. Spotkania odbywają się w małych grupach, więc każdy może zadać pytanie i poćwiczyć pomoc pod okiem instruktora.
– Rozmawialiśmy o wypadkach, których byli świadkami lub w których uczestniczyli. Analizowaliśmy, jak zareagowali i co by teraz zmienili – mówi Bartosz Trzaska, ratownik KPP i członek Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, który prowadził jedno z pierwszych szkoleń w domu dziecka w Warszawie.
Uczymy, jak postępować w stresującej sytuacji
Żeby oswoić stres i lęk instruktorzy pozorują scenki upadku na schodach, zadławienia, wbicia ostrego przedmiotu w nogę. Dzieci na szkoleniach uczą się jak zakładać opatrunek, ale też ćwiczą, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację.
– Bardzo ważne jest nauczyć dzieci jak odnaleźć się w trudnej, stresującej i być może nowej sytuacji. One teraz ćwiczą zachowania, które łatwiej będzie im odtworzyć i wykonać, gdy dojdzie do wypadku – mówi Karolina Matałowska, ratowniczka medyczna Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.
Każdy z uczestników kursu po jego zakończeniu otrzymał dyplom i podręczny zestaw z apteczką ratunkową.
– Projekt realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga – wyjaśnia Zofia Kwolek, dyrektorka fundraisingu Fundacji PCPM. – Choć wszyscy instruktorzy to wolontariusze, to wsparcie potrzebne jest na pomoce dydaktyczne i zestawy apteczek, które przekazujemy do domów dziecka, dlatego zachęcamy do wsparcia i przyłączenia się do akcji “Razem dla zdrowia”. Wpłaty można kierować na konto Fundacji PCPM lub przez stronę internetową pcpm.org.pl/ratownicy – zachęca.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)