Ruszamy z instalacją systemów słonecznych w Etiopii

etiopia-panele sloneczne (3)

Fot. Archiwum PCPM

Na zakupiony i odebrany sprzęt o łącznej wadze 2600 kg składają się: moduły PV, baterie i kontrolery ładowania. Systemy fotowoltaiczne zainstalujemy w 100 szkołach podstawowych (klasy 1-8) w regionie Oromii (zony Guji i Borena) oraz w Regionie Narodów, Narodowości i Ludów Południa (zona Segen).

etiopia-panele sloneczne (1)

Fot. Archiwum PCPM

Regiony te mają charakter pasterski lub pół-pasterski i odznaczają się dużym udziałem pracy dzieci w tradycyjnej gospodarce opartej na wypasie bydła i rolnictwie. Ponieważ hodowla jest nierzadko przekładana ponad edukację, a nawet pieniądze, częstą praktyką jest porzucanie szkół przez dzieci, jeszcze przed ukończeniem szkoły podstawowej.

etiopia-panele sloneczne (4)

Fot. Archiwum PCPM

Poprzez oświetlanie szkół tworzymy przyjazne środowisko do nauki dla najmłodszych, którzy nawet po zapadnięciu zmroku mogą przyswajać bardzo wymagającą podstawę programową. W szkołach objętych działaniami PCPM w ramach programu „Polska Pomoc” uczy się ok. 30 tys. dzieci.

etiopia-panele sloneczne (2)

Fot. Archiwum PCPM

Instalacje są pierwszym etapem realizowanego ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych projektu; w kolejnych miesiącach będziemy szkolić nauczycieli, dyrektorów oraz członków rad rodzicielskich z prowadzenia przyszkolnych bibliotek i konserwacji zamontowanych systemów.