Smak Libanu w Polsce, czyli jak PCPM rozwija spółdzielnie rolnicze

  • Od ośmiu lat wspieramy Liban, który okazał największą solidarność rodzinom, uciekającym z Syrii przed wojną
  • Oprócz misji humanitarnych we wsparciu donorów polskich i zagranicznych rozwijamy gospodarkę kraju pogrążonego dziś w potężnym kryzysie gospodarczym
  • Na europejskie rynki trafiły produkty ze wspieranych przez nas spółdzielni rolniczych. Można je znaleźć także w Polsce!
Fot. Światowy Program Żywnościowy

Libańczycy okazali wyjątkową solidarność Syryjczykom uciekającym przed wojną.  Według danych UNHCR  co szósta osoba w Libanie jest uchodźcą, 900 tysięcy zarejestrowanych osób w tym państwie wielkości polskiego województwa, to właśnie obywatele Syrii.  My z dumą włączamy się w tę pomoc a projekty humanitarne prowadzimy tam od 2012 roku jako jedyna polska organizacja. Obserwujemy z bliska zmieniające się potrzeby i reagujemy na nie na miarę naszych możliwości. Stąd otwarcie na kolejny etap pomocy – rozwojowej, którą kontynujemy kolejny już rok. Nasze wysiłki dostrzegają polskie i międzynarodowe podmioty – i dzięki ich finansowemu wsparciu  zwiększamy polski udział we wsparciu rodzin – zarówno libańskich, jak i syryjskich. Rozwijamy między innymi rolnictwo – świadomi, jak ważne jest wsparcie pogrążonego w kryzysie gospodarczym Libanu. W Międzynarodowym Dniu Spółdzielczości warto wspomnieć jak, zgodnie i ideami tego dnia, staramy się rozwijać i wzmacniać partnerskie stosunki pomiędzy światowym ruchem spółdzielczym.

Wspieramy libańskie spółdzielnie rolnicze, szkoląc pracowników spółdzielni produkcyjnych i rolników oraz wzmacniając eksport libańskich produktów spożywczych do krajów Unii Europejskiej. Spółdzielnie wyposażyliśmy w sprzęt do przetwórstwa żywności, który usprawnia produkcję i profesjonalizuje jej proces. Prawie pół tysiąca Libańczyków i Syryjczyków z trzech regionów Libanu wzięło udział w szkoleniach z produkcji, sprzedaży, marketingu, eksportu, planowania strategicznego oraz certyfikacji produktów. Blisko 160 przedstawicieli gmin uczestniczyło w warsztatach z tworzenia strategii biznesowej i projektów miejskich.  W ubiegłym roku razem z reprezentantami spółdzielni wzięliśmy udział w targach World Food Warsaw. Promowanie produktów, takich jak woda różana, woda pomarańczowa, melasa z granatu, marynowane faszerowane bakłażany, nadziewane liście winogron czy oliwa z oliwek zaowocowały tym, że sześć libańskich produktów trafiło na polski rynek!

Samir El Zir (szef spółdzielni rolniczej w Chadra-Akkar):

-Po długim wysiłku wreszcie weszliśmy na rynek europejski, a przede wszystkim polski, z naszą najwyższej jakości oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Udało się to dzięki naszemu długoletniemu wysiłkowi oraz współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, które dostarczyło pojemniki i sprzęt do ich napełniania oliwą z oliwek. Ponadto PCPM przeprowadziło kompleksowe i zróżnicowane szkolenia dla naszych pracowników i członków zarządu.

Marie Nehme (członkini zarządu kooperatywy w Andaket Pro):

Ten projekt to dla nas nowe doświadczenie, udany początek działalności i nadzieja na zrównoważony rozwój. Przez ostatni czas sprawdzaliśmy nasze możliwości, wytrwale dążąc do sukcesu. Współpraca z PCPM, pomoc ich ekspertów, przekazanie know-how i pomoc finansowa, dały nam większą pewność siebie. Dzięki nim możemy kontynuować naszą pracę i rozwijać spółdzielnię.

Tony Raad (szef spółdzielni rolniczej w Kobayath):

Dzięki projektowi wspólnie z PCPM wsparliśmy lokalną społeczność, dzięki czemu mieszkańcy wsi mogli pozostać w swoich wioskach w trakcie ostatniego kryzysu gospodarczego w Libanie. Doceniam przejrzystość i wiarygodność PCPM i mam nadzieję, że wspólnie będziemy kontynuować pracę nad ambitnym planem rozwoju naszej spółdzielni.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)