PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Solidarni z Cyprem w sprawie pomocy uchodźcom

Cypr jest krajem, w którym uchodźcy stanowią 4% mieszkańców. To najwięcej w całej Unii Europejskiej. Miejsc, w których uchodźcze rodziny mogłyby się schronić jest za mało, dlatego Fundacja PCPM zaangażowała się w konkretną pomoc. Dostarczyła na miejsce domy modułowe, rekomendowane przez UNHCR. 80 domów stanie w Limnes, trzecim co do wielkości obszarze kraju, gdzie tymczasowo przebywają uchodźcze rodziny, które trafiły na Cypr różnymi drogami. To znacząco poprawi warunki, w jakich obecnie żyją. Projekt dostarczenia domów sfinansowała Polska pomoc.

 

  • Fundacja PCPM wspiera rodziny uchodźcze na Cyprze
  • Na wyspie brakuje stabilnych schronień, dlatego na miejsce Polska dostarczyła 80 modułowych domów, których trwałość jest rekomendowana przez UNHCR
  • Projekt został sfinansowany przez Polską pomoc

 – Cieszę się, że te 80 domów dotarło do Limnes – podkreśla dr Wojciech Wilk.  – Mogą one służyć uchodźczym rodzinom nawet 5 lat,  co w porównaniu z namiotem, którego wytrzymałość  nie przekracza roku, jest znaczącym polepszeniem warunków życia. Każdy z domów ma powierzchnię 17 i pół metra kwadratowego i zgodnie z minimalnymi standardami humanitarnymi może być schronieniem dla pięciu członków rodziny. W przeciwieństwie do namiotu jest też odporny na deszcz i może wytrzymać bardzo silne wiatry. Lepiej chroni także przed pożarami – dodaje.

Budowa tymczasowych domów trwa. Syryjskie rodziny będą mogły zamieszkać w nich od lipca.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)