Syryjskie dzieci chcą widzieć wyraźnie

Sami El Kurdi ma 5 lat i chodzi do przedszkola. Wszystkie dzieci w przedszkolu śmieją się i chętnie z nami rozmawiają, ale nie Sami. On nie bawi się z kolegami i nie jest chętny do rozmów. Podczas zajęć pani zawsze sadza go w pierwszym rzędzie. Pomimo tego, Sami i tak z trudem odczytuje napisane na tablicy literki i cyferki i nie uczy się tak szybko, jak inne dzieci. Od trzech lat nie widzi dobrze, a jego okulary, nie dość, że zepsute, to już dawno przestały być odpowiednie dla jego wady. Zawstydzony problemami w nauce chłopiec, wycofuje się także z przedszkolnych zabaw.

Śledź PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Za daleko i za drogo

W Libanie nie ma dostępu do darmowej opieki zdrowotnej. Wielu Libańczyków nie stać na badania lekarskie, a sytuacja wygląda jeszcze tragiczniej u zamieszkujących obozowiska dla uchodźców w Libanie Syryjczyków. 70% uchodźców żyje poniżej linii ubóstwa, to jest nie mogą sobie pozwolić nawet na podstawową opiekę zdrowotną, nie wspominając o wizytach u specjalistów, jak na przykład u okulisty. Najbardziej cierpią dzieci – od małego wychowywane w namiotach, garażach i pomieszczeniach gospodarczych, w których brak odpowiedniego oświetlenia i złe warunki higieniczne prowadzą do chorób i infekcji oczu. Większość małych pacjentów nigdy nie miała badania wzroku. Oprócz wysokich kosztów badania przeszkodą jest też odległość – najbliższy okulista przyjmuje w Trypolisie, 50 km od Bire, gdzie uchodźców wspiera PCPM. Dla tych, którzy wzrok zbadali, zakup okularów i tak bardzo często jest za drogi.

Obserwuj PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

Nie umiem, bo nie widzę

Wady wzroku są szczególnie uciążliwe dla dzieci. Niewyraźne widzenie i bolące oczy utrudniają im naukę w szkole. Problemy w nauce powodują wstyd, onieśmielają. Dzieci wycofują się ze wspólnych zabaw, izolują, zniechęcają i czas spędzany z rówieśnikami zamiast być oddechem od przeżytych traum, problemów i słabej sytuacji materialnej rodziny, przynosi jeszcze więcej stresu. Ich sytuacja pogarsza się z dnia na dzień – nieleczone wady wzroku pogłębiają się i mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej ślepoty.

PCPM prowadzi darmową klinikę

W maju tego roku, przy działającej od kilku lat klinice, PCPM dzięki środkom z programu Polska Pomoc i Australian Aid, otworzyło gabinet okulistyczny w Bire. Już pierwsze dni pracy okulisty pokazały, jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu specjalistę. Kolejka do lekarza nie miała końca, a chorzy przyjeżdżali nawet z Bejrutu, gdyż koszty podróży były mniejsze niż cena wizyty u specjalisty w stolicy. W połowie okulistę odwiedziło 654 pacjentów, przepisanych zostało 313 par okularów. Dzięki środkom od naszych darczyńców, kupiliśmy prawie 80 par okularów dla dzieci syryjskich uchodźców.

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
* Pole wymagane

Rafa ma 9 lat i nosi okulary, choć bolą ją w nich oczy. Bez nich prawie niczego nie widzi. Uwielbia kolorowe oprawki, najbardziej chciałaby mieć różowe.

Mohammad, lat 7, okulary nosi od trzech lat. Cierpi na niewyraźne widzenie, ból oczu i łagodny ból głowy, jeśli je zdejmie. Od dwóch lat nie był na badaniu wzroku.

6-letni Khaled w szkole siedzi w pierwszej ławce, ale i tak trudno mu dojrzeć, co jest napisane na tablicy. Jego oczy łzawią i bolą. Był u okulisty, ale jego rodziców nie stać na kupno zapisanych mu okularów.

To jedynie kilka z wielu historii dzieci, które ze względu na złą sytuację finansową rodziny i niemożność kupienia okularów, nie mogą uczyć się i bawić.

– Jedna para okularów może zmienić czyjeś życie. Mieliśmy przypadek dziewczynki z wadą -17. Praktycznie niczego nie widziała. Wyobraźcie sobie, jak się czuła, gdy dostała okulary i zaczęła normalnie funkcjonować – opowiada Ewa Pintera, z libańskiej misji PCPM.

Koszt jeden pary okularów to około 40 dolarów, ale w szczególnych przypadkach może dochodzić nawet do 120 dolarów. Niewiele syryjskich rodzin na uchodźstwie stać na taki wydatek. W imieniu małych Syryjczyków i ich rodzin prosimy o wsparcie. Pomóżcie nam kupić okulary dla dzieci i pozwolić im spojrzeć w przyszłość wyraźnie i z nadzieją.

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM:
61 1140 1010 0000 5228 6800 1003 z dopiskiem: Okulary

POMÓŻ

lub skorzystaj z PayPal klikając na przycisk poniżej:

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)