Szkolenie z ratownictwa wodnego dla Ratowników PCPM

Stanica WOPR na jeziorze Nyskim okazała się doskonałym miejscem dla takiego treningu.

Zaczęliśmy od podstaw, które dla wielu z ratowników PCPM były jedynie przypomnieniem umiejętności znanych z ich działalności w WOPR. Pływanie z „pamelką”, podchodzenie do tonącego, podawanie rzutki, praca z kołowrotem, wejścia do wody były wstępem. Prowadzenie pojazdów wodnych, działania medyczne na pokładach jednostek pływających, techniki samoobrony i radzenia sobie z trudnym poszkodowanym w wodzie były dopełnieniem. Wszystko uwieńczone zostało scenariuszami akcji ratunkowych z rozwiniętym elementem medycznym. Pierwszego dnia były to symulacje zespołowe, a drugiego obejmowały działanie Zespołu jako całości.

Ćwiczenia były przerywane zajęciami teoretycznymi, które stanowiły moment na zdjęcie mokrych pianek i powrót do normalnej temperatury ciała. Pogoda była dosyć dobra aczkolwiek czas jaki spędzaliśmy w wodzie i wychłodzenie stanowiły dla nas dodatkowe wyzwanie.

Dziękujemy Nyskiemu WOPRowi i wszystkim naszym partnerom za wiedzę jaką otrzymaliśmy pomoc w organizacji ćwiczenia i gościnność.