Szkolimy pedagogów w gruzińskich przedszkolach!
Jedno z nich nasi instruktorzy przeprowadzili w Gardabani. To tam nauczycielki mówiły o potrzebie poszerzenia swojej wiedzy na temat zagrożeń katastrofami naturalnymi. Skłoniły ich do tego zorganizowane przez pracowników PCPM testy, które miały sprawdzić ich gotowość do działania w niebezpiecznej sytuacji. Na podstawie analizy wyników owych testów, opracowany został program szkoleń, które prowadzi od maja trzech gruzińskich ekspertów.
Pedagodzy zdobywają na nich wiedzę na temat zagrożeń katastrofami naturalnymi, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz ewakuacji. Uczą się także obsługi gaśnic, koców gaśniczych, detektorów dymu, właściwego korzystania z planów ewakuacyjnych oraz znaków ewakuacyjnych, przygotowywania zajęć o tematyce związanej z zagrożeniami naturalnymi i bezpieczeństwem przeciwpożarowym dla dzieci w wieku przedszkolnym, przygotowywania gier i symulacji ewakuacji dla przedszkolaków i ich rodziców, a także sposobów na skuteczne wytłumaczenie najmłodszym, jak zachować się , gdy zobaczą pożar lub w innej zagrażającej życiu i zdrowiu sytuacji.
Podczas szkoleń pojawiło się wiele pytań ze strony nauczycielek (na ostatnim 100% stanowiły kobiety) – to ogromne zainteresowanie, skupienie, sumienność i dociekliwość tylko upewniło ekspertów Fundacji PCPM w tym, że podjęte działania są wartościowe. Nauczycielki przedszkolne przyznały, że po zorganizowanym przesz nas wcześniej teście zdały sobie sprawę, że nie mają wystarczającej wiedzy i, co ciekawe, zaczęły tę wiedzę nadrabiać, również na własną rękę. Już na szkoleniu było widać, że wiedzą znacznie więcej. W najbliższy wtorek, 28 maja, rozpocznie się kolejne dwudniowe szkolenie, tym razem w Szuachewi w regionie Adżaria.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.