Tanio, ekologicznie i trwale. Dach nad głową dla Burkińczyków

Skrajne ubóstwo, galopujący wzrost liczby ludności oraz wyczerpywanie się dostępnych zasobów drewna, wykorzystywanych w tradycyjnej architekturze, sprawiają, że aż 77% rodzin w Burkina Faso (według danych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju), żyje w lokalach, które nie spełniają podstawowych standardów higieny i bezpieczeństwa. Dach nad głową, który jest podstawową potrzebą i prawem człowieka, jest więc dla ogromnej rzeszy ludności Burkina Faso dobrem nieosiągalnym.

Nie na każdą pogodę

Duża część mieszkańców Burkina Faso mieszka w małych domach, ulepionych z kamieni i gliny, pokrytych importowaną blachą falistą. Ta, choć powszechnie używana na Zachodzie, zupełnie nie sprawdza się w klimacie subsaharyjskim. Wprawdzie w czasie pory deszczowej chroni mieszkańców przed deszczem, za to w okresie największych upałów (styczeń-maj) wnętrze domów nagrzewa się niemal do temperatury wrzenia. Domownicy zmuszeni są wtedy do spania pod gołym niebem.

Tanie i ekologiczne

Chcemy poprawić warunki życia Burkińczyków, dlatego budujemy dla nich 60 nowych, trwałych domów. Wykorzystujemy do tego technikę sklepienia nubijskiego, które jest tanią i ekologiczną alternatywą dla wszechobecnej blachy falistej. Te estetyczne i niezwykle odporne na działanie żywiołów lokale, posiadające naturalną izolację termiczną i akustyczną, zostaną wzniesione za pomocą lokalnie dostępnych materiałów, bez użycia drewna, prętów zbrojeniowych i cementu.

Technika sklepienia nubijskiego jest metodą niezwykle niskoemisyjną, wpisującą się w ideę zrównoważonego budownictwa (wykorzystuje tylko lokalnie dostępne materiały, a zatem nie potrzeba transportować żadnych materiałów budowlanych z zewnątrz; cegła jest suszona, a nie wypalana;  nie wykorzystuje drewna w żadnej postaci, co jest odpowiedzią na problemy pustynnienia oraz wylesiania Sahelu).

Zapobiegać migracji

Projekt jest realizowany w Regionie Północnym, przy granicy z Mali. To jeden z najbardziej niestabilnych ekonomicznie i narażonych na zamachy terrorystyczne rejonów kraju. Tam właśnie, na obszarach przygranicznych, mieszka najwięcej niewykształconych, głodnych i sfrustrowanych młodych ludzi, bez perspektyw na poprawę warunków życiowych. Grozi im marginalizacja, zaangażowanie w działalność przestępczą lub islamistyczna radykalizacja. Wielu stawia wszystko na jedna kartę i decyduje się na długą podróż przez Afrykę Północną, a potem bardzo niebezpieczny rejs przez wody Morza Śródziemnego, aby dotrzeć do ich wyśnionego Eldorado – Europy.

[wplata]

Tu budujemy:

Współpracujemy z władzami samorządowymi Regionu Północnego, aby zwalczać przyczyny leżące u podstaw migracji młodych Burkińczyków. Dlatego zapewniamy dach nad głową najuboższym rodzinom (budujemy 60 lokali socjalnych), tworzymy nowe miejsca pracy (zatrudniamy 30 wykwalifikowanych murarzy / szkoleniowców), a także podnosimy kwalifikacje zawodowe młodych ludzi  (przeprowadzamy szkolenia zawodowe z zakresu rzemiosła murarskiego dla 120 kursantów bezpośrednio na placu budowy 60 domków).

Więcej o wyzwaniach stojących przed Afryką i zagrożeniem migracji – tutaj.

Projekt realizuje Fundacja PCPM przy wsparciu finansowym przekazanym za pośrednictwem rządu RP w ramach programu Polska Pomoc. W jego ramach wesprzemy również uchodźców, wracających do zniszczonego wojną Mosulu.

Polska Pomoc

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)