Transport żywności ratującej dzieci przed śmiercią głodową dotarł do Sudanu Południowego

Wysłaliśmy transport z pomocą humanitarną dzięki ofiarności Polaków – podkreśla dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM, który osobiście nadzorował w Afryce pakowanie pomocy przed wyjazdem do Sudanu Płd. – Wysłaliśmy 40 tysięcy saszetek z wysokobiałkową żywnością, potrzebną do ratowania życia nawet 1500 dzieci – wyjaśnia. – Te dzieci korzystają z pomocy w ośrodku dożywiania w miejscowości Gordhim. Terapia wygląda tak, że dzieci, które cierpią głód przyjmują saszetki z preparatem przez 10 dni – wyjaśnia dr Wilk.

POMOC JEST MOŻLIWA DZIĘKI ZBIÓRKOM PIENIĘDZY WŚRÓD POLAKÓW

– Jest to ogromna pomoc finansowana przez Polaków dzięki wpłatom przez stronę pcpm.org.pl/sudan. To wsparcie darczyńców z Polski umożliwia Fundacji PCPM realizowanie pomocy w Sudanie Południowym – podkreśla dr Wojciech Wilk. – Dziękujemy za tę pomoc, mamy nadzieję, że dzięki niej dzieci leczone w ośrodku w Gordhim będą mogły jak najszybciej wrócić do zdrowia – deklaruje dr Wilk.

TO NIE PIERWSZY RAZ POLACY POMAGAJĄ W SUDANIE POŁUDNIOWYM

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wysłała regularnie do Sudanu Południowego, finansowany przez darczyńców z Polski transport specjalistycznej żywności. W najmłodszym i jednym z najbiedniejszych państw na świecie dzieciom grozi śmierć głodowa. Transport żywności wysłanej przez Fundację PCPM dociera do Centrum Dożywiania w Gordhim w rejonie Aweil East. To jeden z najgęściej zaludnionych obszarów kraju. Jedynie w tej części państwa szacuje się, że niedożywionych jest kilkanaście tysięcy dzieci, które bez pomocy mogą umrzeć z głodu. Pracownicy ośrodka wspieranego przez Fundację PCPM oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z miejscowymi chorobami. Prowadzą też szkolenia dla mieszkańców okolicznych wiosek z uprawy roślin czy higieny.

Sudan Południowy jest najmłodszym uznanym państwem świata. Niepodległość ogłosił 9 lipca 2011 r., po dekadach przemocy i konfliktów. Fundacja PCPM pracuje w Sudanie Południowym właśnie od 2011 roku. W pierwszych latach po ogłoszeniu przez kraj niepodległości Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspierało placówki medyczne (szpitale, przychodnie, wiejskie ośrodki zdrowia). W 2013 Fundacja włączyła się także w rozwój zarządzania kryzysowego. Eksperci z Polski przeszkolili jednostki straży pożarnej w zakresie przeciwdziałania powodziom, ewakuacji osób z terenów powodziowych i walki z pożarami. W 2018 r. medycy z PCPM (Medyczny Zespół Ratunkowy) pomagali uciekającym z Sudanu Południowego, którzy znaleźli schronienie w obozie Bidi Bidi na terenie północnej Ugandy. Tam Fundacja zorganizowała ośrodki zdrowia, poprawiła warunki do pracy personelu medycznego. Fundacja PCPM przekazała także do szpitali inkubatory.

Centrum Dożywiania w Gordhim potrzebuje wsparcia przez cały rok dlatego apelujemy o stałe wpłaty – one umożliwią regularną i stałą pomoc dzieciom. Zbiórka prowadzona jest na: pcpm.org.pl/sudan