UGANDA pomoc uchodźcom i leczenie w czasie pandemii COVID-19

Uganda jest trzecim krajem na świecie, który przyjął największą liczbę uchodźców. Z Sudanu Południowego przybyło setki tysięcy uchodźców. Fundacja PCPM wspierała Ugandę w obozie dla uchodźców w Bidi Bidi budując klinikę oraz dostarczając odpowiednie wyposażenie medyczne i zatrudniając lekarzy. Również gdy wybuchła pandemia COVID-19 Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wsparł swoją wiedzą ugandyjski system ochrony zdrowia.

Wysłaliśmy do Ugandy 100 domów modułowych, które będą pełnić rolę tymczasowych klinik w jednym z największych na świecie obozów dla uchodźców Bidi Bidi. W obozie żyje około 223 tysiące ludzi. Południowi Sudańczycy, po latach wojny w swoim kraju, mogą w końcu odetchnąć, choć jeszcze nie z pełną ulgą. Zwykłe życie, może tam istnieć tylko dzięki obecności międzynarodowych organizacji, które budują studnie, punkty sanitarne, miejsca dla dzieci, szkoły, czy tak jak PCPM, kliniki. Bez nich zarządzający obozem ugandyjski departament ds. uchodźców, nie byłby w stanie zapewnić warunków życiowych.

PCPM dodatkowo dostarczał do szpitala w Koboko oraz dwóch mniejszych ośrodków zdrowia w Kuluba i Oraba przy granicy z Sudanem Południowym leki, materiały opatrunkowe oraz sprzęt medyczny. Dodatkowo lekarze i ratownicy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM przeprowadzili w nich szkolenia medyczne. Również dzięki wsparciu darczyńców udało się zatrudnić dwóch lekarzy w Koboko.

Medyczny zespół ratunkowy PCPM wsparł Ugandę w walce z COVID-19

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wsparł personel medyczny w leczeniu chorych na COVID-19 w szpitalu w Entebbe w Ugandzie. To tylko część misji i pomocy, jaką jedyny w Polsce zespół niesie pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia. Do głównych zadań zespołu należało m.in. zmiana sposobu oceny stanu zdrowia oraz budowa całego oddziału intensywnej terapii.