Zmiana sposobu leczenia i budowa oddziału COVID-19. Ratownicy PCPM w Ugandzie

  • Od kilku dni lekarze i ratownicy pracują w ugandyjskich szpitalach, by skutecznie przygotować personel medyczny do leczenia pacjentów z COVID-19
  • Do głównych zadań zespołu należy m.in. zmiana sposobu oceny stanu zdrowia a w perspektywie tygodni – budowa całego oddziału intensywnej terapii
  • Misja Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Ugandzie potrwa miesiąc, można ją wydłużyć, zapewniając wsparcie na pcpm.org.pl/ratownicy

-W szpitalach publicznej opieki zdrowotnej w Ugandzie są tylko dwa oddziały intensywnej terapii dla chorych na COVID-19, które mają razem tylko nieco ponad 20 łóżek – relacjonuje dr Wojtek Wilk, szef Fundacji PCPM i działającego przy niej, jedynego w Polsce, certyfikowanego przez WHO, Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. – Dlatego naszym głównym celem jest wsparcie tworzenia trzeciego w Ugandzie oddziału intensywnej terapii dla chorych na COVID – tłumaczy.

Lekarze i ratownicy dzielą się wiedzą, doświadczeniem z misji zrealizowanych w innych krajach, ale i pracy w Polsce. Pomagają w leczeniu chorych i usprawnianiu szpitalnych procedur. O wsparcie przez Światową Organizację Zdrowia poprosiło Polaków ugandyjskie ministerstwo zdrowia. Liczba pacjentów w związku z trzecią falą, w której dominuje wariant delta znacząco wzrosła. W misji na jednej zmianie uczestniczy 7 medyków ze wsparciem administracyjno-logistycznym. Potrwa ona minimum miesiąc.

-Antybiotykoterapia jest dla pacjentów dostępna i to jest dla nas pozytywna obserwacja. Problemem jest za to fakt, że leki kardiologiczne nie są dostępne w postaci dożylnej, więc w stanach nagłych nie można go podać. Pacjenci nie mają też wykonywanych badań KTG (standardowe leczenie dla kobiet w ciąży). Mamy nadzieję, że uda nam się to wdrożyć, bo nie jest to drogie badanie. Przed nami szereg szkoleń, które przygotowaliśmy dla lekarzy – opowiada Kamil Adamczyk, anestezjolog w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM, uczestnik misji.

-Naszym głównym celem na dziś jest współpraca z lekarzami przy ocenie stanu zdrowia pacjenta dzięki badaniu USG, które dostarczy niezbędnych danych. Drugim, które zajmie nam kolejne tygodnie, jest postawienie oddziału intensywnej terapii w szpitalu w Entebbe – podsumowuje pierwsze dni lider misji, dr Agnieszka Racka. -Wyzwań jest sporo począwszy od tych administracyjnych typu przygotowanie instalacji tlenowej, zebranie sprzętu, skompletowanie stanowisk po szkolenie personelu i przygotowanie go do pracy z pacjentami z #COVID19 na oddziale intensywnej terapii – dodaje.

Sytuacja może się pogarszać, biorąc pod uwagę fakt, że trzecia fala jest dla kraju szczególnie dotkliwa, głównie przez zaraźliwy wariant Delta. Trudno o skuteczne zabezpieczenie przed zakażeniem, gdyż w Ugandzie mieszka blisko 45 milionów ludzi, lecz do tej pory wykonano ok. 1 mln szczepień. Ponad 200 tysięcy osób jest w pełni zaszczepionych.

-Nawet nie wszyscy lekarze są zaszczepieni. Widzimy na miejscu jak bardzo szczepionki są potrzebne na całym świecie, szczególnie aby odpowiednio zabezpieczyć personel ochrony zdrowia, pracujący na pierwszej linii walki z COVID – uczula dr Wilk.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM od marca 2020 roku wspiera personel medyczny w różnych częściach świata, przekazując gromadzoną systematycznie wiedzę i doświadczenie w opiece nad pacjentami i organizacją szpitali w czasie pandemii. Za ratownikami i lekarzami misje we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Etiopii, Madagaskarze czy Libanie. Misja w Ugandzie potrwa do końca sierpnia 2021 roku.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Facebooku.