Warszawiacy sfinansowali rok działania szkoły dla uchodźców z Syrii

Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność Centrum Edukacyjnego, prowadzonego przez Fundację PCPM przy granicy z Syrią. Zaangażowanie warszawiaków pozwala na utrzymanie placówki przez cały 2018 rok.

Bulgurki Julki – danie przygotowane przez Ofira Vidavskiego i Julię Cymbaluk, laureatkę programu MasterChef Junior, wzbogaciło menu restauracji firmy Jarczyński na całą jesień. Mieszkańcy Warszawy mogli skosztować potrawy, przyrządzonej na bazie kaszy bulgur i nawiązującej do kuchni Bliskiego Wschodu, jednocześnie wspierając Centrum Edukacyjne prowadzone przez Fundację PCPM na północy Libanu.

Fot. R. Motyl – UM Warszawa

Zebrana ze sprzedaży dania* kwota w wysokości 100 417 PLN umożliwi funkcjonowanie szkoły przez kolejny rok, dzięki czemu dzieci syryjskich uchodźców będą mogły uczęszczać na zajęcia podstawowe i wyrównawcze oraz kursy zawodowe. Dla wielu z nich to jedyny sposób na kontynuowanie przerwanej wojną edukacji.

Środki zgromadzone podczas kampanii dodatkowo zostaną przeznaczone na doposażenie szkoły w materiały dydaktyczne oraz dobudowanie piętra, które pozwoli na przyjęcie do placówki jeszcze większej liczby uczniów. Obecnie jest ich prawie 900.

Dziękuję partnerom akcji „JAdanie Wspieranie” za wsparcie i pomoc potrzebującym uciekającym przed wojną i prześladowaniami, szukającym bezpiecznego domu. Dziękuję zwłaszcza warszawiakom, którzy nie pozostali obojętni na nasz apel, otworzyli swoje serca i wsparli edukację dzieci syryjskich uchodźców. Jestem przekonana, że nasza cegiełka to szansa na lepsze życie syryjskich dzieci, a w przyszłości powrót do rodzinnych domów i odbudowa kraju  – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje: Akcja „JAdanieWspieranie” to element kampanii „Warszawa dla Aleppo”, dzięki której do tej pory udało się zebrać blisko milion złotych.

W kampanię zostali zaangażowani też sami Syryjczycy – kobiety, którym trudno o pracę na uchodźstwie gotowały Bulgurki Julki dwa razy w tygodniu i dostarczały dzieciom do szkoły. Dzięki kampanii otrzymały środki na drobne potrzeby, a uczniowie – dodatkowy, jeśli nie jedyny, posiłek w ciągu dnia.

Fundacja PCPM działa w Libanie na rzecz syryjskich uchodźców od 2012 roku. Co czwarty mieszkaniec Libanu to syryjski uchodźca, a połowa z nich to dzieci. 54% syryjskich dzieci nie ma dostępu do edukacji.

Partnerami akcji JAdanie Wspieranie byli Urząd m.st. Warszawa, firma Jarczyński, Endemol Shine Polska i Fundacja PCPM.

*) Po odliczeniu kosztów produktów