Zdrowie psychiczne w świecie nierówności

pomoc humanitarna
  • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
  • Temat przewodni roku 2021 to „Zdrowie psychiczne w świecie nierówności”
  • Z powodu pandemii COVID-19 nierówności tylko zwiększyły się, znacząco pogarszając warunki życia i wpływając na psychikę mieszkańców całego globu, najsilniej dotykając mieszkańców najbiedniejszych krajów 

Od 75% do nawet 95% osób z zaburzeniami psychicznymi w krajach o niskim i średnim dochodzie nie ma w ogóle dostępu do profesjonalnego wsparcia. 

– Sytuacja jest dramatyczna – mówi dr Paweł Szczuciński, psychiatra, członek Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, który pracuje obecnie w sierocińcu w Masindi, w Ugandzie. – Byłem dziś w prywatnym, bardzo dobrze funkcjonującym i dotowanym szpitalu, gdzie za leki i konsultacje pacjent płaci łącznie około 30 złotych. To dla mieszkańców bardzo dużo. Z leków psychiatrycznych stosowane są tu podstawowe leki takie jak Fluoxetine i Haloperydol, jednak z uwagi na koszt i konieczność stosowania długotrwałej terapii pacjenci nie decydują się na leczenie – podsumowuje.

Pandemia COVID 19 jeszcze bardziej uwypukliła nierówności. co ma ogromny wpływ na zdrowie i żaden naród, niezależnie od tego, jak bogaty, nie był na nią w pełni przygotowany. Badania wykazują, że istnieje niedostateczna jakość opieki nad osobami z problemami psychicznymi. Może minąć nawet 15 lat, zanim medyczne, społeczne i psychologiczne metody leczenia chorób psychicznych, które okazały się skuteczne w dobrej jakości badaniach naukowych, zostaną dostarczone pacjentom, którzy ich potrzebują w codziennej praktyce – podkreśla Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego. 

-Co jest marzeniem każdego człowieka niezależnie od wieku , kraju zamieszkania, płci czy poziomu zamożności ? Zawsze to samo – być szczęśliwym. Do szczęścia każdego prowadzą rożne drogi, jednak gdy, mówiąc obrazowo – nasz mózg nie umie się cieszyć – wówczas żadna siła nie sprawi że jesteśmy szczęśliwi. Dlatego dbałość o zdrowie psychiczne jest tak kluczowa – apeluje dr Szczuciński.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)