Zimowe manewry śmigłowcowe Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM
Manewry rozpoczyna omówienie i utrwalenie procedur wyjazdowych na wypadek akcji ratunkowych, zbieranie informacji na temat katastrofy czy kryzysu, liczby ofiar, a także potrzeb, organizacji personelu i przygotowania planu wsparcia mieszkańców regionów dotkniętych klęską. Jednym z etapów są także ćwiczenia logistyczne oraz ćwiczenia ewakuacji pacjentów z użyciem śmigłowca.
Najważniejszą częścią manewrów są treningi ratownictwa z powietrza i transportu poszkodowanych. Podczas śmigłowcowych akcji ratunkowych medycy muszą wiedzieć, jak „przyjmować” śmigłowiec w trudnym terenie, porozumiewać się systemem gestów z pilotem oraz ratownikiem pokładowym. Niemniej istotnym jest zabezpieczanie siebie i pacjentów przy pomocy lin, transportowanie sprzętu czy noszy. Medycy trenują też desant przez skok z niskiego zawisu.
Przeprowadzanie tego typu ćwiczeń podnoszących kwalifikacje i utrwalających wysoki poziom wyszkolenia możliwe są dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej (Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, przy 25 proc. wsparciu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW).
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM to pierwsza i jedyna jak dotąd w Polsce, certyfikowana przez WHO, grupa szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne i katastrofy naturalne. Zdolna do działania i interwencji w niemal każdym miejscu na świecie w 24 h. Zespół powstał w 2015 roku, tuż przed tragicznym trzęsieniem ziemi w Nepalu i właśnie tam wyruszył na swoją pierwszą akcję ratunkową, choć członkowie pierwszego polskiego EMT (Emergency Medical Team) wspierali punkty medyczne podczas protestów na kijowskim Majdanie czy podczas powodzi na Bałkanach. Medyczny Zespół Ratunkowy Fundacji PCPM niósł pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu (2015), lawin błotnych w Peru (2017) oraz uchodźcom z Południowego Sudanu (2018) na granicy z Ugandą. To tylko niektóre misje pierwszego i jedynego polskiego EMT, bo ostatnie trzy lata to pomoc polskich medyków w kilkunastu szpitalach covidowych na trzech kontynentach (od Włoch po Górski Badachszan i Ugandę) . W roku 2019 Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM otrzymał certyfikację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest w czołówce takich zespołów na świecie.
Od początku wojny w Ukrainie, Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM prowadził ewakuacje pacjentów do szpitali w Polsce, Niemczech czy Izraelu, ale też przez wiele miesięcy tworzył punkt pomocy medycznej przy prowadzonym przez Fundację PCPM Centrum Tranzytowym dla uchodźców w Warszawie. Zdobyte doświadczenie pozwoliło na sprawne uruchomienie we wrześniu 2022 roku Medycznego Centrum Tranzytowego w podrzeszowskiej Jasionce (Medevac Hub Jasionka).