PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Trzęsienie ziemi w Nepalu

Zespół Ratunkowy PCPM zareagował na informację o katastrofie natychmiast. Błyskawiczna 5 godzinna mobilizacja i wylot w ciągu 24 godzin. Do Nepalu dotarliśmy jako jedna z pierwszych ekip międzynarodowych i jako pierwsza grupa z Polski.

 

DSC_0043

25 kwietnia 2015 w godzinach rannych lokalnego czasu Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7.9 w skali Richtera. Jeszcze przed południem tego samego dnia władze nepalskie oficjalnie zwróciły się do społeczności międzynarodowej o pomoc. Zespół Ratunkowy (ZR) natychmiast po uzyskaniu informacji o trzęsieniu i jego skali rozpoczął (o godzinie 10.00 rano) procedury mobilizacyjne. Następnego dnia pierwsza grupa (1 lekarz, 3 ratowników medycznych, ratownik KPP/logistyk, prezes PCPM) korzystając z wcześniej zgromadzonego sprzętu była gotowa do wyjazdu. Nastąpił on w południe 26.04.

DSC_0019

Zespół Ratunkowy PCPM dotarł do Katmandu w poniedziałek 27.04. o godzinie 8.13. rano, jako pierwsza grupa z polski i jako jedna z pierwszych grup międzynarodowych. W chwili opuszczania lotniska międzynarodowe struktury koordynacyjne RDC i OSOCC dopiero się formowały, więc ZR na własną rękę podjął się zadania oszacowania potrzeb na miejscu. W wyniku przeprowadzonej oceny (wizje lokalne, rozmowy z indyjskim oraz chińskim USAR, rozmowy m.in. w Ministerstwie Zdrowia oraz lokalnych szpitalach) ustalono, że pomimo wcześniejszych doniesień stolica kraju nie jest rejonem najbardziej dotkniętym kataklizmem, ale prowincje na północ od niej. Potwierdziło to rozpoznanie przeprowadzone przez grupę rekonesansową wydzieloną z ZR. W tym samym czasie pozostali lekarze i ratownicy udzielali pomocy osobom poszkodowanym, które z obawy przed wstrząsami wtórnymi zgromadziły się w jednej z wojskowych baz w mieście.

FullSizeRender(3)

W dniu 29.04. ZR udał się w rejony wskazane jako najbardziej dotknięte zniszczeniami, gdzie jeszcze tego samego ratownicy rozpoczęli udzielanie pomocy poszkodowanym. Miejscem działania była baza wojskowa w Melamchi w prowincji Sindhupalchok. Dzięki lądowisku dla śmigłowców stała się ona centralnym punktem, do którego zwożono rannych z rejonów odciętych w skutek kataklizmu od świata, i z którego – w drodze powrotnej – rozwożono żywność i wodę. Z obszarów bardziej dostępnych poszkodowani dowożeni byli samochodami.

Zadaniem ratowników PCPM stało się przyjmowanie transportów rannych, udzielanie pomocy medycznej, kierowanie najciężej poszkodowanych (po ustabilizowaniu) drogą lotniczą do szpitali w Katmandu, lżej poszkodowanych (po opatrzeniu oraz przekazaniu leków i opatrunków na zmianę) do domów, a osób wymagających obserwacji – do lokalnej kliniki. W trakcie akcji, do pierwszej grupy ratowników dołączyli kolejni (grupa II i III; razem z grupą I – 11 osób). Podczas działań ratunkowych polscy ratownicy udzielili pomocy ponad 400 poszkodowanym, z czego kilku w stanie krytycznym, kilkunastu w stanie ciężkim. Wszystkie zabiegi medyczne zakończyły się powodzeniem.

DSC04507

 

Od 3 maja, kiedy do pierwszej grupy Zespołu dołączyli kolejni ratownicy z Polski, a potrzebujących pomocy medycznej było coraz mniej, ratownicy PCPM rozpoczęli patrole medyczne w górskich wioskach i osiedlach. Pomoc medyczna udzielana była przez kolejne sześć dni. Następnie do Nepalu przybyli pracownicy PCPM z niezbędną pomocą humanitarną.

DSC_6283

Nepal medevac2

 

Nepal w oczekiwaniu na ewakuacje

DSC_6346