PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

Archiwum: wrzesień 2018

Syryjski chłopiec potrzebuje leczenia.

W namiocie w obozowisku dla uchodźców syryjskich w Libanie mieszka sześcioosobowa rodzina. Ich życie kręci się wokół półtorarocznego Faresa, który choruje na padaczkę i dziecięce porażenie mózgowe. Nawet jego mały brat pracuje na leki dla chorego. Jedyne co mają to długi, siebie nawzajem i nadzieję, że maluchowi da się pomóc. Dlatego prosimy – przyłączcie się do zbiórki na leczenie chłopca.

Kobiety w Palestynie biorą sprawy w swoje ręce i tworzą spółdzielnie

Dzięki „Klubowi Kobiet” Asma’a sama utrzymała rodzinę, a jej dzieci zdobyły wykształcenie. Palestyńskie kobiety nie siedzą z założonymi rękami, ale wspólnie pracują i zakładają spółdzielnie, aby poprawić życie ich rodzin i społeczności. Dając im dostęp do nowych technologii nawadniających i wiedzy na temat przedsiębiorczości, PCPM pomaga im się rozwijać.

Uchodźcy z Syrii zamieszkujący Arsal muszą przetrwać zimę w namiotach

PCPM przygotowuje na zimę obozowiska dla uchodźców syryjskich w libańskim regionie Arsal. Naprawimy 1600 namiotów i planujemy skonstruować od nowa drugie tyle. To jedyne możliwe schronienia, na które stać uciekinierów z Damaszku , Hims i przygranicznych miejscowości.  

PCPM wybuduje domy dla najbiedniejszych mieszkańców Burkina Faso

Jeden dolar dziennie - tyle ma na swoje utrzymanie przeciętny mieszkaniec Burkina Faso. Ze skrajną biedną, analfabetyzmem i bezrobociem zmaga się ponad połowa populacji tego kraju. To w większości młodzi ludzie, dlatego szans na lepsze życie szukają poza granicami kraju. UE alarmuje. PCPM szuka rozwiązań. I rozpoczyna misję.

Uchodźcy z Syrii dostają pracę

W trzech wioskach na granicy syryjsko-libańskiej uchodźcy z Syrii, którym w ramach programu Cash for Work PCPM daje pracę, zabezpieczają stanowiska archeologiczne, budują mury oporowe przy drogach i barierki zabezpieczające chodniki. Syryjczycy zarabiają, a okolica staje się coraz bardziej atrakcyjna, a przede wszystkim bezpieczna.

Czy uchodźcy z Syrii mogą bezpiecznie wrócić do domu?

Już siódmy rok Syryjczycy czekają na koniec wojny i możliwość powrotu do domów. Liczba uchodźców zarejestrowanych w UNHCR wprawdzie nieznacznie maleje, ale nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy to dlatego, że część wróciła do ciągle pogrążonej w wojnie Syrii, czy po prostu na tyle wtopiła się w bliską im społeczność libańską, że nie ubiega się o rejestrację w bazach. Wiadomo jednak, że część ludzi, którzy zdecydowali się wrócić do swojego kraju, ponownie z niego ucieka.

Syryjscy uchodźcy pomagają w pracach polskich archeologów w Libanie

Polscy archeolodzy wrócili z miesięcznych prac w pałacu w Bire w Libanie. Namierzenie kilkudziesięciu nowych stanowisk archeologicznych, a wśród nich m.in. dwóch zamków z epoki krucjat czy murów z czasów przed osmańskich, to tylko część efektów ich pracy. Oprócz tego przyczynili się do rozwoju turystycznego regionu i dali pracę jego mieszkańcom.

PCPM organizuje ośrodki zdrowia w jednym z największych na świecie obozie dla uchodźców

Uchodźcy w Ugandzie są zdani sami na siebie. Brakuje chętnych, którzy mogliby zadbać o ich zdrowie i życie. Warunki nie pozwalają bowiem na skuteczne niesienie takiej pomocy. A potrzebujących jest tam 1,4 mln ludzi. PCPM ma niełatwe zadanie stworzenia przestrzeń dla medyków, by mogli nieść pomoc w kraju otoczonym dwoma gigantycznymi kryzysami humanitarnymi. Możesz pomóc - wpłać darowiznę.