Uchodźcy z Syrii dostają pracę

Dla ludzi, którzy stracili dobytek życia, a wojna zmusiła ich do opuszczenia kraju, każdy grosz się liczy. Dlatego PCPM daje im możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy w ramach programu Cash for Work, czyli pieniądze za pracę. Właśnie ruszyły cztery projekty w trzech libańskich wioskach.

Bezpieczna droga

W Kherbet Dawood, na północy Libanu, trwają prace ziemne związane z budową murów oporowych przy nowo powstałej drodze przez dolinę. Jeden z murów będzie zabezpieczał trasę przed zasypywaniem jej przez ziemię i skały z miedzy powyżej, drugi będzie ją wspierać przed osypywaniem się w dół. Pracownicy karczują krzaki, planują teren, kopią rowy pod fundamenty, przygotowują i układają kamienie. W pracy służy im koparka, którą wynajęła dla nich gmina.

W Aydamoun do pierwszej dziewięcioosobowej grupy pracowników dołączyła druga – równie liczna. Pierwsza ukończyła instalację barierek zabezpieczających chodnik biegnący przy skarpie i zaczęła kopać rów, w którym następnie położą betonowe elementy kanału odprowadzającego wodę deszczową. Druga grupa zaczęła stawiać wysoki mur oporowy osłaniający drogę, która głęboko wcina się w zbocze. Prace będą trwały przez cały miesiąc.

Zabezpieczyć skarby regionu

Mimo wyjazdu polskiej ekipy archeologicznej, pracownicy zatrudnieni przy wykopaliskach kontynuują prace oczyszczania, zabezpieczając stanowisko w pałacu Bire na kolejny rok.

O pracach polskich archeologów w Bire tutaj.

Po wywiezieniu hałd pozostałych po wykopach z dwóch salamlików i kuchni, pracownicy oczyszczą dziedziniec pałacu i wytną zagrażające jego ścianom drzewa. Na koniec przewidziane jest skonstruowanie dwóch par drzwi, które zabezpieczą obiekt przed samowolnymi i niezapowiedzianymi gośćmi.

Program Cash for Work to pakiet robót publicznych, przygotowanych przez PCPM, który wymaga dużych nakładów pracy i mało materiałów, przez co większa część środków będzie wypłacona robotnikom syryjskim i libańskim jako wynagrodzenie. Zatrudniamy uchodźców syryjskich w tych sektorach, które nie cieszą się zainteresowaniem ludności libańskiej, co eliminuje konkurencje między nimi o miejsca pracy. Krótkoterminowe zatrudnienie uchodźców wspiera ich aktywizację zawodową, przełamuje apatię i poczucie bezsilności. Ponadto wykonywane przez Syryjczyków prace są pozytywnie odbierane przez lokalną ludność, która łatwiej akceptuje przybyszów.

Projekt finansowany jest z programu MSZ Polska Pomoc.

Wesprzyj pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie.

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM:
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Syria

POMÓŻ

lub skorzystaj z PayPal klikając na przycisk poniżej:

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM:
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Syria

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)