Tajwan wesprze 4 mln dol. projekty realizowane przez PCPM w Ukrainie

dr Wojtek Wilk podpisuje umowę z przedstawicielami Tajwanu

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej podpisało umowę z Tajwanem o dalszym wspieraniu najbardziej potrzebujących osób z Ukrainy. Dzięki temu 4 miliony dolarów, które przekazał Tajwan, wesprze projekty realizowane przez fundację w kilku miastach Ukrainy.

– Docieramy do regionów, gdzie wsparcie organizacji humanitarnych jest niezmiernie potrzebne, a jest obecnie niewielkie lub nie ma go w ogóle. Dlatego współpracujemy z lokalnymi organizacjami i władzami. Wzorując się na pomocy niesionej w Polsce i wielu innych krajach, naszym celem jest tworzenie synergii. Chcemy współpracować z tymi, którzy koordynują te działania na najniższym szczeblu administracyjnym. — wyjaśnia Joanna Jachacy, koordynatorka współpracy PCPM z Tajwanem.

Przedstawiciele państwa Tajwan pozują do zdjęcia z ukraińskimi dziećmi

– Ważne jest, aby już teraz wdrażać projekty wspierające odbudowę lokalnej społeczności. To samo dotyczy infrastruktury technicznej, czy edukacji – podkreśla prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, dr Wojtek Wilk.

– W miejscowościach, do których dociera z pomocą PCPM nadal mieszkają obywatele Ukrainy, którzy zdecydowali się na pozostanie w domach. Dlatego nasze zaangażowanie jest ważne teraz. Dzięki ogromnemu zrozumieniu tych potrzeb przez władze Tajwanu i decyzji o kontynuacji projektów tajwańskich w Ukrainie możemy to robić skutecznie — podkreśla dr Wilk.

Prawie 4 miliony dolarów, które przekazał Tajwan, będą przeznaczone na projekty realizowane w kilku miastach Ukrainy, który będzie realizowany do trzeciego kwartału 2024 roku. Celem działań jest m.in. zwiększenie dostępności do usług medycznych w regionach rolniczych i wsparcie ośrodków pomocy społecznej. Chcemy ustanowić centrum młodzieży dla nastolatków oraz centrum rozwoju zawodowego, a także zapewnienie edukacji najmłodszym.