Żywność dla Libanu. Nowy program humanitarny Fundacji PCPM
- Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dzięki środkom z Libańskiego Funduszu Humanitarnego rozpoczyna program żywnościowy w Libanie
- Pomoc kieruje do samotnych matek, kobiet w ciąży, osób z niepełnosprawnością, ludzi starszych i rodzin pozbawionych dochodu z powodu pandemii
- Wspieraj działania humanitarne i rozwojowe w Libanie na pcpm.org.pl/liban
Ceny podstawowych produktów w Libanie cały czas rosną. Wartość lokalnej waluty spadła prawie dziesięć razy, co dla dużej części mieszkańców kraju pogrążonego w największym kryzysie od 150 lat oznacza jedno: brak pieniędzy na jedzenie. 60% Libańczyków zadłuża się, by zapewnić swojej rodzinie posiłki. W libańskich domach mięso, drób czy ryby pojawiają się maksymalnie jeden, dwa razy w miesiącu.Dla Libańczyków, którzy z powodu kryzysu stracili dorobek całego życia, problem stanowi kupienie mleka, chleba czy oleju, który w ciągu ostatnich dwóch lat zdrożał 37 razy. Najbiedniejsze rodziny potrzebują pilnego wsparcia żywnościowego, które Fundacja PCPM zapewni dzięki środkom z Libańskiego Funduszu Humanitarnego (Lebanon Humanitarian Fund), administrowanego przez UN-OCHA (Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej).
Przez najbliższe sześć miesięcy najbiedniejsi mieszkańcy Libanu (ale także osoby migrujące do Libanu) będą otrzymywać paczki żywnościowe. Łącznie pomoc otrzyma 750 rodzin. To osoby mieszkające w przygranicznym dystrykcie Akkar na północy kraju, gdzie potrzeby są największe. W paczkach znajdą się najpowszechniej używane w Libanie produkty spożywcze, takie jak ryż, kasza, soczewica, ciecierzyca, fasola, makaron, tuńczyk w puszce, przecier pomidorowy czy niezbędny do gotowania olej roślinny. Każda taka paczka to ponad 60 kg żywności, co pozwala na miesięczne zaspokojenie potrzeb 4-5-osobowej rodziny. Dodatkowo, aby dieta była zdrowa i zbilansowana, każda rodzina będzie mogła raz w tygodniu w lokalnej spółdzielni spożywczej odebrać skrzynkę świeżych warzyw i owoców. Pierwsze paczki z żywnością trafiły już do rodzin.
– Do niedawna pomagaliśmy najbardziej potrzebującym rodzinom przede wszystkim poprzez wypłatę zapomóg finansowych – mówi Agnieszka Nosowska, koordynatorka projektu z Fundacji PCPM. – Jednak obecnie, przy galopującej inflacji i przy ogromnym wzroście cen paliwa (w tym transportu publicznego), bardzo wiele osób nie ma nawet możliwości dotarcia do bankomatu czy dojeżdżania do większych sklepów spożywczych. Dlatego zdecydowaliśmy się na pomoc w formie paczek żywnościowych – mamy również pewność, że dostarczamy potrzebującym żywność dobrej jakości i zawierającej konieczne składniki odżywcze, zgodnie z zaleceniami Światowego Programu Żywnościowego (WFP).
Szeroka pomoc Fundacji PCPM w Libanie
Poważne załamanie polityczno-gospodarcze, pandemia COVID-19, wybuch w porcie doprowadziły do tego, że Libańczycy, którzy do niedawna pomagali uciekającym przed wojną Syryjczykom, teraz sami tej pomocy potrzebują. Fundacja PCPM wspiera Syryjczyków i Libańczyków od początku kryzysu w Syrii. Od 2012 roku prowadzi w Libanie największy program pomocy humanitarnej realizowany przez polską organizację pozarządową. Równolegle kontynuuje w tym kraju programy rozwojowe. Tylko w 2020 roku Fundacja PCPM przeprowadziła kilkanaście projektów, zorganizowała błyskawiczną akcję humanitarną po wybuchu w Bejrucie, a także misję ekspercką pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) z powodu pandemii COVID-19.
Pomoc Fundacji PCPM jest współfinansowana przez m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Organizację Narodów Zjednoczonych oraz przez prywatnych Darczyńców, którzy wspierają działania Fundacji PCPM na pcpm.org.pl/liban. Projekt pomocy żywnościowej dla 750 rodzin w Libanie jest finansowany przez Libański Fundusz Humanitarny i realizowany ze wsparciem z programu Polska pomoc.