Co może 1,5% podatku?
Co zrobisz wybierając KRS 0000259298 przy rozliczeniu PIT? Uratujesz życie dziecka w Sudanie Południowym. Dotrzesz z pomocą do starszych, samotnych mieszkańców ukraińskich miejscowości, także tych przy linii frontu. Jeśli namówisz znajomych – wyszkolisz też strażaka lub ratownika w Kenii, Etiopii czy Tanzanii. Zapewnisz czystą wodę libańskiej rodzinie. Ludzi w tych miejscach łączą działania Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Kiedy 1,5% podatku ratuje życie
Dzieci nie mają wpływu na to czy przyjdą na świat w bezpiecznym miejscu, czy akurat tam, gdzie jest susza, powódź, konflikt zbrojny albo wszystkie te nieszczęścia na raz jak w Sudanie Południowym. Za to my, dorośli mamy wpływ na to czy świat dzieci będzie choć trochę bezpieczniejszy. Do Centrum Dożywiania w Gordhim leczymy dzieci ze skrajnym niedożywieniem, dostarczamy żywność terapeutyczną i niektóre leki, ale także nasiona roślin do samodzielnej uprawy. Wyliczyliśmy, że średnio 1,5% od jednego polskiego podatnika to pełna terapia jednego dziecka, czyli dosłownie jedno uratowane życie.
Paczka z nadzieją
Dzięki jednej decyzji jedna rodzina z ukraińskiej miejscowości, w której nie ma obecnie żadnej infrastruktury, otrzyma paczkę. Tam znaczy to zdecydowanie więcej niż tylko żywność czy artykuły higieniczne.
– Mieszkańcy miejscowości przyfrontowych często do nas piszą, po tym jak już wyjedziemy, że pomoc dotarła do nich w takim momencie, kiedy wydawało im się, że przetrwanie kolejnego tygodnia będzie ogromnym wyzwaniem albo będzie wręcz niemożliwe, ponieważ skończyła się im żywność i inne środki. Wtedy docieraliśmy z pomocą do tych ludzi – mówi Andrzej – wolontariusz PCPM, który regularnie dostarcza paczki w Ukrainie.
Podobnie w Libanie, który obecnie mierzy się z jednym z największych kryzysów gospodarczych ostatniego stulecia. Z uwagi na kryzys migracyjny, inflację, skutki pandemii COVID-19, ponad 80 procent społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa, a co trzeci mieszkaniec nie ma pracy. Dzięki jednemu kliknięciu dotrzemy do starszego człowieka, który przepracował całe życie, by teraz nie mieć nic. Paczka z pomocą zapewni mu przynajmniej zdrowy posiłek. Jeśli kliknięć KRS 0000259298 będzie więcej, do jego dzielnicy doprowadzimy czystą wodę i prąd.
Medycy do zadań specjalnych
Wstajesz, sprawdzasz wiadomości w telefonie i dowiadujesz się, że gdzieś na świecie uderzył tajfun, trzęsienie ziemi lub powódź zniszczyła całe miasto, doszło do wybuchu w porcie. W tym czasie lekarz, ratownik medyczny, czy inny ekspert Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM już jest w drodze na miejsce katastrofy, aby dotrzeć tam kiedy są największe szanse na uratowanie ludzkiego życia. Wybierając przy rozliczeniu podatku cel szczegółowy “Ratownicy” wspierasz pierwszy i jedyny w Polsce, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Czyli medyków gotowych do działania w ciągu 48 godzin od wezwania.
Jedyna szansa na wizytę lekarską
W Palestynie, na Zachodnim Brzegu Jordanu, Twoja wpłata oznacza, że ginekolożka z kliniki mobilnej, dojedzie do małej miejscowości, żeby zbadać pacjentkę w ciąży. W innym wypadku przyszła mama, z tej części świata nie ma szans na wizytę lekarską i badania prenatalne. Kliniki mobilne dojeżdżają do około 30 miejscowości na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie nie ma przychodni, a umówienie się nawet do lekarza pierwszego kontaktu graniczy z cudem. W skład zespołu kliniki wchodzi lekarz podstawowej opieki medycznej, ginekolog, technik laboratoryjny oraz 2 lokalnych pracowników ochrony zdrowia, którzy dojeżdżają do swoich pacjentów.
Zmiany systemowe
Jeśli namówisz rodzinę lub znajomych, by wybrali właśnie KRS 0000259298, to razem możecie wyszkolić strażaka lub strażaczkę w Kenii, gdzie działania Fundacji PCPM zmieniły system. Przez 10 lat przeszkoliliśmy niemal 60 proc. strażaków w tym kraju. A w 2024 roku pierwsi strażacy odebrali oficjalny, państwowy certyfikat na uroczystości z udziałem najwyższych państwowych władz. Usystematyzowany proces szkoleń i certyfikacji przybliża kenijskie strażaczki i strażaków do międzynarodowych standardów. Sprawia, że ich pomoc jest sprawniejsza, szybsza i skuteczna.
Zmniejszysz też liczbę ofiar wypadków w Tanzanii i Etiopii, bo dzięki wpłatom zmieniamy systemy ratownictwa medycznego i opieki przedszpitalnej w tych krajach.
– W Tanzanii medycyna ratunkowa zaczyna się dopiero rozwijać i nie istnieje coś takiego jak etap przedszpitalny. Wiele czynności, które można by wykonać na długo przed dotarciem pacjenta do szpitala, w Tanzanii realizowane są dopiero w szpitalu. Dlatego tak ważne, żeby personel był dobrze wyszkolony. Często się zdarza, że pacjenci przybywają na oddział ratunkowy w o wiele gorszym stanie niż gdyby otrzymali odpowiednią opiekę przed dotarciem do szpitala – Paweł Suprynowicz, instruktor medyczny.
Dzięki PCPM stopniowo poprawia się jakość opieki w stanach nagłych. Więcej osób poszkodowanych przykładowo w wypadkach drogowych ma szansę przeżyć. Spada liczba ofiar śmiertelnych, a pacjenci mają większe szanse na powrót do zdrowia. Rozwój systemu ma też znaczenie dla tych, który Tanzanię odwiedzają. To większe bezpieczeństwo mieszkańców, ale też turystów.
Sprawdzam
Działamy od 2006 roku. Badamy lokalne potrzeby, współpracujemy z lokalnymi władzami. Większość naszego zespołu pracuje w terenie, blisko ludzi. W naszej działalności kierujemy się szacunkiem i empatią, budując relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu. Pomagamy wszystkim, którzy potrzebują pomocy, bez względu na pochodzenie, religię czy światopogląd. Znamy się na pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej.
Przekazanie 1,5% podatku to pomoc, która nic nie kosztuje. Jest to część z tego co musisz zapłacić – zamiast do skarbu państwa, może ona trafić do nas. Dzięki temu każdy podatnik, może sam zdecydować, przez kogo i na jakie działania pomocowe zostaną wykorzystane jego środki. Wybierając KRS: 0000259298 sprawiasz, że możemy docierać z pomocą do osób potrzebujących na całym świecie.