Historyczne wydarzenie w Kenii! Rozpoczęła się certyfikacja zawodowa strażaków 

Kenia, szkolenia zawodowe
Kenia, szkolenia zawodowe

W Kenii ruszyły egzaminy uznające kwalifikację zawodową strażaków. To zwieńczenie 9-letniej i systemowej pracy PCPM na rzecz rozbudowy systemu pożarnictwa w Kenii. Zawód strażaka w tym kraju stał się oficjalną profesją, a to znacząco zwiększy bezpieczeństwo. „Długo czekaliśmy na taką możliwość. Dzięki certyfikacji mamy szansę na awans, lepsze wynagrodzenie i warunki pracy. To dla nas ważna sprawa” – opowiadają strażacy.

W Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w Kenii w ramach projektu finansowanego ze środków Polskiej pomocy PCPM rozpoczęło dziś pierwsze narodowe egzaminy w ramach systemu przyśpieszonego uznawania kwalifikacji zawodowych dla straży pożarnej w Kenii. Egzaminy prowadzi polska kadra ekspercka akredytowana jako instruktorzy w Kenii, w tym przede wszystkim główny egzaminator – Rafał Własinowicz.

Kenia, szkolenia zawodowe

Pierwsza grupa strażaków i strażaczek jest w trakcie egzaminu ustnego, a niebawem rozpoczną się pierwsze egzaminy praktyczne. Przez kolejne 2 tygodnie grupa 70 osób zostanie zewaluowana pod kątem umiejętności m.in. w zakresie ratownictwa drogowego, gaszenia pożarów, ochrony przeciwpożarowej.

„To dla nas ogromna szansa”

Pytani o rolę pierwszej oficjalnej certyfikacji zawodowej, strażacy odpowiadają zgodnie: „Długo czekaliśmy na taką możliwość. Dzięki certyfikacji mamy szansę na awans, lepsze wynagrodzenie i warunki pracy. To dla nas ważna sprawa. Zrobimy wszystko, co się da, żeby zdać te egzaminy.”

PCPM realizuje narodowe egzaminy z najważniejszymi instytucjami w kraju Narodową Politechniką w Nyeri, TVET, Kenya School of TVET oraz Stowarzyszeniem Szefów Straży Pożarnej w Kenii (CFOA-K).

Intensywne szkolenia w Kenii

Grudzień jest niezwykle intensywny w projekcie kenijskimi. W poprzednim tygodniu odbyły się szkolenia poszukiwawczo-ratownicze w Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w Kiambu.

Przygotowały one strażaków do egzaminów państwowych, które rozpoczęły się w tym tygodniu. Wspólnie z naszymi partnerami, Stowarzyszeniem Szefów Straży Pożarnej w Kenii (CFOA-K) oraz Politechniką Narodową w Nyeri, stworzyliśmy kompleksowy system uznawania kwalifikacji zawodowych zakończonych krajową certyfikacją.

Dzięki temu systemowi strażacy i strażaczki z wieloletnim doświadczeniem mogą teraz starać się o oficjalne licencje zawodowe. To nie tylko poprawi ich szanse na rynku pracy, ale także wpłynie pozytywnie na warunki pracy i życia.

Przygotowaliśmy profile strażaków i strażaczek z pełną dokumentacją zawodową. Przeprowadziliśmy także indywidualne konsultacje zawodowe oraz szkolenia uzupełniające dla ok. 80 osób.

Druga jednostka straży pożarnej otwarta!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera kenijską straż pożarną od 2014 r. Przez ten czas liczba jednostek straży pożarnej w całym kraju wzrosła z 26 do 71, a liczba strażaków z 450 do ponad 1600.

Jednym z głównych efektów działalności PCPM w Kenii jest powstanie ośrodka szkoleniowego dla strażaków w miejscowości Kiambu w środkowej części kraju. W Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych polscy specjaliści uczą strażaków i ratowników z Kenii m.in. używania technik linowych, ratowania ofiar wypadków samochodowych oraz korzystania ze specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Ponadto, przez 9 lat aktywności w Kenii PCPM stworzyło od podstaw remizę w hrabstwie Maukeni w południowej Kenii, a także wsparło kilkadziesiąt innych jednostek poprzez szkolenia personelu oraz dostawę sprzętu strażackiego i wyposażenia.

W obecności Ambasadora RP w Kenii Fundacja PCPM otworzyła drugą jednostkę straży pożarnej w Chumvi w Kenii. Jest to druga taka placówka ratowniczo-gaśnicza zbudowana przez PCPM. Znajduje się ona przy ruchliwej drodze z Mombasy do Nairobi. Ta jednostka znacząco wpłynie na bezpieczeństwo tysięcy Kenijczyków.