Centrum handlowe w Iraku wybudowane dzięki Polakom za pieniądze UE

  • Polacy z PCPM wybudowali centrum handlowe pod Mosulem, projekt sfinansowała Unia Europejska
  • Lokalni kupcy i usługodawcy bedą mogli tam rozpocząć lub przenieść swój działalność
  • Poprawa warunków życia ułatwia ludziom odbudowę własnego kraju bez konieczności migracji

Dystrykt Telkaif na północ od Mosulu był do 2003 roku zamieszkiwany głównie przez chrześcijan (Asyryjczyków) i Jezydów. Działania islamskich bojówek oraz inwazja tzw. państwa islamskiego (ISIS) w 2014 roku zmusiła ponad 100 tys. mieszkańców regionu do ucieczki, zaś chrześcijańska dzielnica Telkaif została zniszczona.

W 2018 roku, do zniszczonego Mosulu, Fundacja PCPM wysłała 500 domów modułowych.

Od 2018 roku Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, dzięki funduszom UE (MADAD), wspiera władze samorządowe w Iraku w zarządzaniu kryzysem uchodźców. W okolicach Mosulu PCPM buduje wodociągi i kanalizacje, szkoli urzędników z zakresu planowania przestrzennego i wspiera gminy w tworzeniu miejsc pracy.

We wtorek (21 czerwca 2022 r.) PCPM inaugurowało w mieście Telkaif centrum handlowe, w którym pracować będą lokalni sprzedawcy, usługodawcy i służby medyczne. Jest to najwyższy budynek w mieście (ma 2 piętra) i jedyny wyposażony w windę. To jest widoczny znak wsparcia Unii Europejskiej i Polski dla lokalnej społeczności. W ceremonii otwarcia centrum handlowego w Telkaif wybudowanego przez Fundację PCPM z funduszy UE uczestniczył gubernator prowincji Niniwa, miejscowi władze i przywódcy religijni, w tym arcybiskup Mosulu. Wszyscy złożyli ogromne podziękowania Polsce i Unii Europejskiej.

Budynek centrum handlowego powstał w miejscu Starego Bazaru, który składał się z budek kupieckich w bardzo słabym stanie technicznym, które zostały rozebrane, by zwolnić miejsce na dom handlowy. Kupcy prowadzący działalność na Starym Bazarze byli pracownikami gminy. Teraz najemcy mają być niezależni i samodzielnie prowadzić biznes. Wyboru najemców dokona specjalna komisja, która będzie się kierowała przede wszystkim kryterium zaproponowanej ceny wynajmu oraz profilem działalności, aby zakres usług i asortymentu handlu był zróżnicowany. Warunkiem jest, aby każdy najemca był mieszkańcem Telkaif.

Budowa marketu realizowana jest przez PCPM jako część projektu MASAR finansowanego przez Unię Europejską, którego celem jest pomoc rozwojowa w Libanie i Iraku. Koszt budowy to ok. 533 tys. USD.

Sytuacja w okolicach Mosulu od dawna jest spokojna po rozgromieniu przez wojska koalicyjne bojowników tzw. państwa islamskiego. To jest właściwy czas na dostarczanie do północnego Iraku pomocy rozwojowej. Projekt Fundacji PCPM w Iraku kończy się jednak w grudniu, choć Polska mogłaby utrzymać zaangażowanie w tym regionie Bliskiego Wschodu, z którego do niedawna przybywali migranci przez Białoruś do Polski. Polskie organizacje pozarządowe będąc na miejscu, nie tylko niosą pomoc, ale budują zrozumienie procesów społecznych.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)