Citi Foundation i Fundacja PCPM dla polskich szpitali

Wyposażenie niezbędne do walki z COVID-19 otrzymają Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. W wyborze sprzętu i szpitali pomogli członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, którzy od początku pandemii mierzą się z wirusem, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

– Zwykliśmy mówić o pracownikach służby zdrowia, zwłaszcza w okresie pandemii, że to nasi Cisi Bohaterowie. Myślę, że to bardzo trafne określenie, bo doskonale opisuje ogrom pracy i poświęcenia jaki wiąże się dzisiaj z pracą w służbie zdrowia. Cieszę się, że kolejny raz możemy, więc tę pracę docenić i wspierać naszych bohaterów. Zasługują bowiem oni na nasz szacunek oraz wdzięczność. To wielka rzecz mieć poczucie, że w okresie dużej niepewności dotyczącej naszego zdrowia mamy wokół siebie ludzi, na których możemy polegać i którzy w sposób profesjonalny stawiają czoło temu wyzwaniu jakim jest pandemia.  Drodzy Państwo, bardzo Wam za to dziękujemy! powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Citi Handlowy.  

Prezes PCPM, dr Wojciech Wilk podkreślał wagę tej współpracy NGO z sektorem prywatnym: Dzięki współpracy z Fundacją Citi Handlowy polskie szpitale otrzymają wsparcie wartości około 300 tysięcy złotych, w tym tak potrzebne respiratory. Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę przy tym projekcie.

– Każde wsparcie, zwłaszcza w potrzebny sprzęt medyczny, jest niezwykle cenne. Dar Fundacji pozwoli nam lepiej przygotować się na potencjalną nową falę epidemii, stąd w imieniu społeczności akademickiej WUM chciałbym za niego gorąco podziękować. Mówi prof. Zbigniew Gaciong – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

PCPM w dobie pandemii

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM niedługo po ogłoszeniu światowej pandemii udostępnił polskim szpitalom (Warszawskiemu Szpitalowi dla Dzieci i Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu UCK WUM) namioty medyczne używanych podczas misji zagranicznych. Szpitalowi w Łańcucie przekazał ze swoich zasobów potrzebne środki dezynfekcyjne. Psycholog i psychiatra z PCPM otworzyli swoje linie dla medyków. Ponadstuosobowy zespół specjalistów zaangażowany jest w niesienie pomocy w szpitalach w całej Polsce – pracując w macierzystych ośrodkach medycznych. W ramach Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, czyli jednej z kilku certyfikowanych przez WHO grup medycznych świata działających przy NGO, odbyli szereg misji eksperckich (Włochy, Kirgistan, Tadżykistan, obecnie: Liban, Madagaskar) pod kątem mierzenia się z COVID-19. Dziś, jako jeden z najbardziej doświadczonych Zespołów szykuje się do kolejnych misji.

Citi w dobie pandemii

Zarówno Citi w Polsce, jak i PCPM od początku pandemii działają tam, gdzie najbardziej potrzebna jest pomoc. Już w marcu Citi uruchomił akcję #SilentHeroes, w ramach której, w czasie najbardziej surowych restrykcji, ratownikom z Warszawy i Olsztyna dostarczono 8300 posiłków. #CitiVolunteers uszyli ponad 1100 maseczek wielokrotnego użytku rozdysponowanych następnie wśród organizacji zajmujących się seniorami, osobami z niepełnosprawnościami oraz bezdomnymi. 54 komputery zostały przekazane do domów dziecka w Warszawie, Olsztynie, BrodEnicy i Olecku. W samym banku uruchomiono inicjatywę wsparcia finansowego w odpowiedzi na COVID-19, której celem była pomoc pracownikom, którzy mogli potencjalnie najbardziej odczuć skutki pandemii i związanego z nią kryzysu. Świadczenie otrzymało ponad 1300 osób czyli ok. 40% wszystkich pracowników, o zarobkach poniżej 6500 PLN. Obecnie w Banku i Spółce Citi odbywają się zbiórki szkolne – organizują je wolontariusze na rzecz domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i świetlic środowiskowych. Obserwujemy, działamy i widzimy ze największe wsparcie będzie konieczne dla #CichychBohtareów, którzy na co dzień pomagaj nam wszystkim. By dodatkowo ich wesprzeć cały czas prowadzimy zbiórkę na stronie zmieniajnalepsze.pl dodaje Prezes Sikora.

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)