Co mam zrobić, by moje dziecko poszło do szkoły, gdy tam brakuje miejsc? – pytają ukraińscy rodzice. Odpowiadamy

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) prowadzi specjalną edukacyjną gorącą linię stworzoną we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki (MEiN). Lokal do obsługi infolinii zaoferowała PCPM firma Siemens Polska w swoich przestrzeniach biurowych. Aleksandra Mizerska, koordynująca wspólny projekt ze strony Fundacji PCPM, tłumaczy, że inicjatywa zrodziła się z potrzeby dotarcia z rzetelną informacją do jak największej liczby jej potrzebujących. “Uruchomiliśmy tę infolinię, bo po prostu osoby z Ukrainy potrzebują konkretnej informacji. Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania, które mogą się zrodzić, a jeśli pojawiają się nowe kwestie, to zbieramy potrzebne informacje z resortu, szkół, organizacji” – wyjaśniała.

Pod numerem +48 22 100 13 00 czekają konsultanci gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące zapisania ukraińskich dzieci, młodzieży i studentów do polskich szkół. “Obecnie najwięcej telefonów dostajemy od rodziców chcących zapisać swoje pociechy do szkół ponadpodstawowych, liceów czy techników” – mówił szef biura infolinii. Jak tłumaczył, wśród młodych Ukraińców i Ukrainek, szkoły o profilach zawodowych cieszą się popularnością. Ze specjalnego numeru wsparcia korzystają często także ukraińscy studenci, bądź młodzi w wieku akademickim, chcący rozpocząć edukację wyższą w Polsce. “Pytają nas o to, jakie dokumenty trzeba złożyć, czego tłumaczenia na polski trzeba przedstawić, pytają, jak wygląda tu proces rekrutacyjny” – mówił Sikotsinskyi. Inną istotną kwestią są zapytania o nostryfikację dyplomów w Polsce – uznanie zagranicznych dokumentów poświadczających tytuł, stopnień naukowy albo zawodowy uzyskany za granicą. “W tej kwestii pomaga nam kontakt z NAWĄ – Narodową Agencją Wymiany Akademickiej” – tłumaczył. “Jeżeli chodzi o sprawy związane ze szkołami, tu mamy wsparcie polskiego resortu edukacji. Mamy z nimi bardzo dobry kontakt” – dodał. Jak zauważa rozmówca, na infolinię dzwonią także uchodźcy i uchodźczynie chcące rozpocząć pracę w szkołach. “Nie tylko jako nauczyciele, ale też specjaliści, na przykład psychologowie” – wskazał. Co ciekawe, najmniej zapytań dotyczy przedszkoli i żłobków.

Infolinia edukacyjna działa od około trzech tygodni. “Pierwszy tydzień był czysto przygotowawczy, opracowywaliśmy możliwe pytania i odpowiedzi wraz z ministerstwem” – mówił kierujący biurem. Od początku przedsięwzięcia, z każdym dniem stopniowo rośnie liczba odbieranych telefonów. W pierwszym tygodniu było ich kilkadziesiąt dziennie, obecnie w niektóre dni liczba połączeń przekracza 250. “Teraz sama odbieram nie mniej niż dwadzieścia telefonów dziennie” – mówiła Marianna, jedna z operatorek na linii. Pytana o czas połączeń, wskazała, że te krótkie na ogół trwają od 3 do 5 minut, choć zdarzają się też takie po pół godziny. “Trzydziestominutowe połączenia trafiają się na ogół od osób, które kompletnie nie orientują się w Polskiej administracji i wiele rzeczy trzeba im po kolei wytłumaczyć. Oczywiście i z tymi telefonami sobie radzimy” – tłumaczyła. W ocenie konsultantki większość uchodźców i uchodźczyń korzystających z infolinii to osoby, które prawie z pewnością zostaną na stałe w Polsce. “Ci ludzie nie mają już do czego wracać. Stracili pracę, domy, dobytek, oszczędności, więc nie mają wyboru, muszą rozpocząć nowe życie tu w Polsce” – mówiła. Jak zauważa, edukacja dzieci to jeden z priorytetów dla każdego z rodziców, stąd zainteresowanie infolinią.

Równolegle z numerem informacyjnym w ramach współpracy ruszyła także strona internetowa spilnoinpl.org, gdzie zainteresowani znajdą wiele artykułów i wskazówek dotyczących pobytu w Polsce. “Dowiedzą się tam na przykład, gdzie udać się po wsparcie psychologiczne, pomoc humanitarną, zapomogę, informacji na temat karty Polaka, legalizacji pobytu, czy znajdą kursy rozwojowe i co najważniejsze, języka polskiego” – mówiła Marianna.

Wartym uwagi aspektem pracy biura infolinii jest to, że znakomita większość jego pracowników to także uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy.

Specjalna infolinia edukacyjna pod numerem +48 22 100 13 00 jest dostępna dla osób z Ukrainy potrzebujących pomocy w kwestii oświaty w Polsce od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 17:00. Dzwoniąc na numer, informację można uzyskać w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Rozmawiał: Stanisław Ajewski (PCPM)

POBIERZ RAPORT DOTYCZĄCY POMOCY UKRAINIE

Bieżące informacje dotyczące pomocy niesionej przez Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.