Do MEDEVAC HUB Jasionka pod Rzeszowem trafiają ranni z Ukrainy


W obiekcie składającym się z dwóch hal czekają łóżka dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie. Czas, jaki pacjenci spędzają w Jasionce to średnio 48 godzin.
„Taka osoba jest wstępnie opatrywana, zabezpieczana i przygotowywana do transportu, jeszcze na Ukrainie, a kiedy trafia tutaj do nas, dostaje leczenie przeciwbólowe, ma chwilę na regenerację i nabranie sił przed dalszą podróżą” – mówi Michał Polecki, pielęgniarz w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM.

„Jest znalezione miejsce w szpitalu, gdzieś w Europie, który jest w stanie udzielić specjalistycznej pomocy” – dodaje Polecki.
Dla chorych przygotowano miejsca, których wyposażenie nie różni się od tego, jakie jest w tradycyjnych szpitalach. Wsparcie zapewnia również profesjonalny personel.
„Mamy dwadzieścia wydzielonych przestrzeni dla pacjentów, więc mamy miejsca na dwadzieścia osób. W każdym +boksie+ znajduje się łóżko szpitalnie z podstawową infrastrukturą, powiedzmy jak sale w szpitalach. Dodatkowo monitory, leki z możliwością podawania ich drogą dożylną. Są koncentratory tlenu. Są podstawy takiej diagnostyki, jak EKG czy inne przyrządy do pomiarów” – mówi lekarka Agata Łukasik.
W centrum MEDEVAC HUB Jasionka są miejsca nie tylko dla chorych, ale również członków ich rodzin. Pomyślano również o komforcie najmłodszych pacjentów. Przygotowano dla nich pokój z grami, książkami i zabawkami.

Całość ewakuacji medycznych prowadzona jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. Poza 27 państwami UE, w systemie funkcjonuje także Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia oraz Turcja.
Ufundowane z pieniędzy Unii Europejskiej, Medyczne Centrum Tranzytowe MEDEVAC HUB Jasionka pod Rzeszowem ma początkowo działać przez 6 miesięcy – do lutego 2023 roku.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszym i jedynym w Polsce i tej części Europy zespołem medycznym tego typu, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT. Jest to jeden z siedmiu takich zespołów na świecie działających przy organizacjach pozarządowych.

Hub Medyczny w Jasionce koło Rzeszowa finansowany jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Hub zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy przed odlotem na leczenie do szpitala w innym kraju europejskim I stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską.