Dr Wilk o interwencji tureckiej: Możemy się spodziewać dużej fali uchodźców

Chcemy być gotowi na to, byśmy mogli udzielić tym ludziom błyskawicznej pomocy. Zróbcie to z nami na pcpm.org.pl/pomoc!

– Istnieje niebezpieczeństwo, że syryjscy Kurdowie mogą być poddani różnego rodzaju presjom, aby opuścić swoje domy. Co więcej, uchodźcy syryjscy przebywający obecnie w Turcji mogą być poddani podobnej presji, aby powrócić do Syrii, choć nadal daleko od swoich domów. Takie działania byłyby oczywiście sprzeczne z prawem międzynarodowym i pozostawiłoby wszystkich tych ludzi w ciężkiej sytuacji humanitarnej – mówił dla Onetu dr Wojtek Wilk, prezes PCPM i ekspert ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego.

Podkreślał również, że jako społeczność międzynarodowa, nie możemy spokojnie patrzeć na wysiedlanie kogokolwiek z domu. – Nie możemy dopuścić do czystek etnicznych w syryjskim Kurdystanie. W tym całe wyzwanie czy jakakolwiek reakcja będzie miała miejsce – wyliczał w wywiadzie. Uchodźcy syryjscy powinni móc spokojnie, bezpiecznie i dobrowolnie wrócić do domu, a nie do jakiegoś innego, obcego miasta. Nie można ludzi przerzucać przez granicę, jakby byli workiem ziemniaków. Ekspert PCPM mówił o tym również w Faktach o Świecie.

– Zakaz zmuszania uchodźców do powrotu do niebezpiecznego kraju, do miejsca gdzie byliby prześladowani, jest nie tylko już taką częścią prawa międzynarodowego, które jest zapisane, ale ono jest tak zwaną częścią zwyczajową – mówił w programie na żywo. – W tym momencie możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców.

Chcemy być gotowi na to, byśmy mogli udzielić tym ludziom błyskawicznej pomocy. Zróbcie to z nami na pcpm.org.pl/pomoc!

Zebrane środki pozwolą między innymi na zapewnienie uciekinierom dachu nad głową i pomocy medycznej. W razie potrzeby za zebrane środki Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej może wysłać do irackiego Kurdystanu zespół lekarzy i ratowników z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, którzy mają doświadczenie w podobnych misjach.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)