Dzień edukacji w Polsce to także ich święto – Halina, Oksana i Katia przy wsparciu PCPM pracują w polskich placówkach oświaty

Halina, Oksana i Katia to zaledwie trzy z kilkuset asystentek nauczycieli zatrudnionych przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) w polskich placówkach oświaty. Halina i Oksana pracują w warszawskich szkołach podstawowych, gdzie wspierają ukraiński dzieci. “Lekcje nauczyciele prowadzą po polsku i kiedy dzieci (z Ukrainy – red.) nie mogą zrozumieć, o co chodzi, o czym mówi nauczyciel, ja jestem tam, żeby pomóc, by dać im wsparcie ze swojej strony” – mówiła Halina.

“Mamy teraz znów nowe dzieci, które przyjechały z Mikołajewa, Zaporoża, Chersonia, Charakowa. One czują się trochę zagubione i potrzebują wsparcia. Że jestem, że rozumiem o co ci chodzi, mogę Ci pomóc w języku – kontynuowała Halina, pedagog z dwudziestoletnim stażem pracy z dziećmi. Dodaje, że już po chwili te dzieci integrują się i radzą coraz lepiej, ale bardzo ważne jest by pomoc otrzymały na początku.

Fundacja PCPM prowadzi program zatrudnienia interwencyjnego “Cash for Work” od kwietnia bieżącego roku we współpracy z amerykańskimi organizacjami CARE oraz International Rescue Committee (IRC). Dotychczas dzięki współpracy z 19 większymi i mniejszymi samorządami w Polsce udało się zatrudnić ponad 940 asystentów nauczycieli. “Mamy dużo dzieci i mamy dużo pracy z nimi, jednak jest to praca w dobrej sprawie. Widzimy, że możemy tym (ukraińskim – red.) dzieciom pomóc w integracji w polskiej szkole, dzięki czemu odnajdują się one tam lepiej” – tłumaczyła Oksana.

Dyrektorzy polskich szkół bardzo cenią ten program: “bardzo często chcą kontynuować z tymi paniami współpracę, a nawet w niektórych przypadkach postarać się o nostryfikację dyplomów” – opowiada Aleksandra Wojtaszek odpowiedzialna za program zatrudnienia nauczycieli z ramienia Fundacji PCPM.

Program zatrudnienia pedagogów to jedno z wielu przedsięwzięć Fundacji PCPM na rzecz wsparcia ogarniętego wojną kraju oraz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w Polsce. Dzięki wpłatom poprzez https://pcpm.org.pl/ukraina, Fundacja zapewnia uchodźcom wewnętrznym w Ukrainie m.in. regularną dostawę paczek z pomocą humanitarną (żywność oraz pomoc rzeczową), a szpitalom przekazuje karetki i sprzęt, np. aparaty do USG.

Inną inicjatywą PCPM jest warszawskie Centrum Edukacji i Kreatywności (CEK) dla mam z dziećmi z Ukrainy, prowadzone od końca marca we współpracy z mBankiem. To właśnie w tym miejscu pracę jako opiekunka znalazła Katia. “(…) są tu logopeda, defektolog, psycholog dziecięcy. Uważam, że to jest duża pomoc i to jest wspaniałe” – opowiada . W CEK Katia nie tylko znalazła pracę, w tym miejscu opiekę otrzymała także jej córka – “(…) wcześniej w Ukrainie nigdy nie chodziła na takie zajęcia, ale teraz tutaj miała potrzebę. Mała chodzi do logopedy i widzę, że to pomaga, swobodniej się wypowiada. Dla mnie najważniejsze jest to, że mam pracę. Nawet sobie nie wyobrażam, jakby to bez niej było. Ważne jest dla mnie, że mogę zabierać tu ze sobą córkę i nie muszę jej nigdzie zostawiać” – dodała.

Dzięki wielu lat doświadczenia w pomaganiu uchodźcom w innych krajach, np. w Libanie, Iraku czy Ugandzie, tworzymy programy pomocowe, które usamodzielniają. Nie tylko dają wsparcie uchodźcom, ale też wykorzystują ich energię i umiejętności do wsparcia społeczności przyjmującej. Ten program działa na zasadzie wzajemności: nauczyciele i asystenci z Ukrainy zwiększają wydolność polskich szkół, ich obecność podnosi jakość kształcenia i stanowi ogromną pomoc nie tylko dla uczniów, ale też dla polskich pedagog. Z kolei dla nich to praca, która oprócz środków do życia daje możliwość rozwoju i stwarza warunki do działania. Dlatego dziękujemy za wsparcie na pcpm.org.pl/ukraina, bo każda wpłata pozwala nam się rozwijać.

Bieżące informacje dotyczące pomocy niesionej przez Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)