Dziś Światowy Dzień Zdrowia. PCPM pomaga ratować zdrowie i życie ludzi na świecie

Ośrodki zdrowia w Ugandzie, Sudanie Południowym i Libanie

Fala głodu w Sudanie Południowym niewątpliwie nadciąga i zagraża zdrowiu, ale i życiu mieszkańców tego najmłodszego na świecie państwa. Dlatego Fundacja PCPM planuje otwarcie kolejnego ośrodka zdrowia w Agangrial. Do takich placówek trafiają wycieńczeni głodem Sudańczycy. Ośrodki pomagające niedożywionym i głodującym Afrykańczykom prowadzimy już w Gordhim w samym Sudanie Południowym. oraz w miejscowościach Oraba, Kuluba i Koboko w Ugandzie, niedaleko granicy z Sudanem.

W drodze do Gordhim i Agangrial jest właśnie transport 10 ton żywności.

Ośrodki zdrowia w Sudanie Płd. i Ugandzie prowadzone przez Fundację PCPM przyjmują nawet setki osób dziennie w sezonie największego zagrożenia śmiercią głodową (między majem a wrześniem). Ten czas nieuchronnie się zbliża, ale dzięki wsparciu Polaków, wpłatom prywatnych osób (Dziękujemy!) udało nam się ściągnąć do ośrodków zdrowia dodatkowy personel medyczny. Wspieramy także oddział Matki i Dziecka szpitala Fatima w Gordhim, gdzie trafiają dzieci poniżej piątego roku życia. Zapewniliśmy także środki na pożywienie 240 sudańskim rodzinom dzięki kampanii #sudangłoduje.

Muac – pomiary obwodu przedramienia.

Nie tylko Afryka potrzebuje pomocy

Fundacja PCPM prowadzi ośrodki zdrowia również w Libanie w dystrykcie Akkar (północ Libanu, przy granicy z Syrią). Przychodnia w Bire oraz klinika mobilna pozwalają na pomoc medyczną uchodźcom syryjskim mieszkającym w górskim regionie. Bez tej pomocy Syryjczycy nie mają szans na darmową opiekę medyczną, a leczenie w Libanie jest bardzo kosztowne. Nie stać na nie nawet Libańczyków, nie mówiąc o uciekinierach z Syrii, którzy nie mają żadnego źródła dochodów. Dzięki dofinansowaniu z programu Polska Pomoc MSZ, PCPM wspiera stacjonarną przychodnię w Bire oraz klinikę mobilną, która dojeżdża do oddalonych od miasta nieformalnych obozów namiotowych.

Ratownicy zawsze gotowi do akcji

Zespół Ratunkowy PCPM to grupa ratowników, lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek gotowych do wyjazdu z pomocą w każdy zakątek świata dotknięty kataklizmem.
Stworzony w ramach Fundacji PCPM zespół nie tylko spieszy z pomocą ratować zdrowie i życie ludzkie, ale także uczy służby medyczne i paramedyków. W tym roku eksperci Zespołu Ratunkowego PCPM będą szkolić lokalny personel na Bliskim Wschodzie (w Palestynie i Libanie), gdzie PCPM prowadzi swoje misje oraz w ośrodkach zdrowia wspieranych przez Fundacje w Afryce (Kenia, Uganda, Sudan Południowy). Pod nadzorem polskich trenerów udało nam się przeszkolić już 63 strażaków-ratowników z kilku kenijskich miast.

Rekrutujemy nowych członków

Niedługo, bo już w maju, odbędzie się kolejna rekrutacja do Zespołu Ratunkowego PCPM. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także farmaceuci i położne, będą musieli wykazać się umiejętnościami związanymi z realizacją zadań medycznych w trudnych warunkach, podejmowaniem decyzji pod wpływem stresu i rozwiązywaniem problemów w nieprzewidzianych okolicznościach. Sami członkowie Zespołu Ratunkowego PCPM także nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Planujemy serię szkoleń wzmacniających kompetencje z zakresu ratownictwa medycznego oraz zasad i standardów współpracy międzynarodowych zespołów medycznych. W tym roku Zespół finalizuje proces certyfikacji pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako Emergency Medical Team Type 1, co uczyni go jednym z pierwszych dwudziestu zespołów medycznych na świecie, posiadających taki certyfikat.

Kenia. Szkolenia medyczne.

Misje PCPM w Libanie, Sudanie i Ugandzie można wspierać przekazując wpłatę tu:

18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy lub Uganda

61 1140 1010 0000 5228 6800 1003
z dopiskiem: Wsparcie dla uchodźców syryjskich

Lub przekazując 1% podatku.