Iracki Kurdystan. Woda dobrej jakości już w kranach!

  • Mieszkańcy miejscowości Shev Baluka dzięki projektowi Fundacji PCPM mają dostęp do wody pitnej
  • Zdatnej do picia wody jest znacznie więcej niż zakładały pierwotne testy, co zabezpieczy potrzeby rodzin uchodźczych, których z roku na rok będzie coraz więcej
  • Równolegle prace trwają w dwóch wsiach w Irackim Kurdystanie, ruszą także w federalnej części Iraku

W Shev Baluka, osiedlu położonym na obrzeżach miasteczka Sheikhan wody pitnej nie było. Mieszkańcy doprowadzali ją połączonymi wężami ogrodowymi z ujęcia położonego w odległości kilkuset metrów. To dla nich Fundacja PCPM zbudowała sieć kanalizacyjną, by mogli poprawić warunki życia.

– Schronienie znaleźliśmy, jednak warunki bytowe naszej i sąsiednich rodzin są trudne, a tegoroczna, szczególnie dotkliwa susza, bardzo nam doskwiera. Trudno jest funkcjonować bez wody w domu, trudno utrzymać zwierzęta. Dlatego wasz projekt jest dla nas wszystkich ogromną pomocą i nadzieją na przyszłość – mówiła jedna z mieszkanek osiedla, Razheen.

Wodę zdatną do użytku pracownicy Fundacji PCPM znaleźli na głębokości 260 metrów. Testy instalacji wykazały, że ilość wody jest trzykrotnie większa, niż wskazywały badania geologiczne przed projektem, co pozwoli zabezpieczyć nie tylko bieżące potrzeby mieszkańców, ale i wesprzeć w nieodległej przyszłości.  Tym bardziej, że populacja osiedla stale rośnie. Teraz to już nie kilkadziesiąt, a 170 rodzin, łącznie 1020 osób,  głównie rodzin uchodźczych z Iraku. W ciągu roku ich liczba ma wzrosnąć do 500. Lokalne władze zobowiązały się, że będą dostarczać zasilanie elektryczne (dlatego wodociąg może działać bez przerwy). 6 września pompa została uroczyście uruchomiona zielonym guzikiem. Woda bardzo dobrej jakości jest już w kranach mieszkańców Shev Baluka.

Podobne inwestycje trwają we wsiach Kame i Bibava. Fundacja PCPM podpisała także umowę na realizację systemu odprowadzania ścieków w miejscowości Batnaya, w federalnej części Iraku (prowincja Niniwa). Obecnie trwa sprawdzanie, czy w terenie nie ma pozostałości w postaci min czy materiałów wybuchowych. Po weryfikacji rozpocznie się budowa.

Fundacja PCPM realizuje projekt rozwojowy MASAR od 2019 roku wspólnie z partnerami z Niderlandów, Danii i Hiszpanii. Finansowany jest ze środków UE w ramach funduszu MADAD.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)