Kenia. Strażacy szkoleni przez PCPM edukują lokalną społeczność

W miejscowości Muranga (hrabstwo Kiambu, środkowa Kenia) zainscenizowano pożar wielopiętrowego budynku oraz pokaz ratowania ofiary wypadku samochodowego. W akcji ratunkowej wzięli udział strażacy z jednostki strażackiej w Murandze. Pokaz oglądało kilkudziesięciu mieszkańców miejscowości.

„Dla wielu naszych mieszkańców takie pokazy są jedyną możliwością zobaczenia, jak należy obchodzić się z ogniem. Wielu z nich nawet nie wie, że może zwrócić się o pomoc do straży pożarnej. Miesięcznie mamy około 20 wezwań, głównie do pożarów lasów, zabudowań i wypadków drogowych na terenie całego hrabstwa” – opisuje Bilha Wanjiku Muchiri, szefowa jednostki straży pożarnej w Murandze.

Po zakończeniu zainscenizowanego pokazu gaszenia pożaru i ratowania ofiary wypadku samochodowego strażacy biorący udział w akcji zwrócili się do lokalnej ludności z apelem o wzywanie ich do wypadków drogowych i pożarów. Jeszcze w 2014 r. w 46-milionowej wówczas Kenii funkcjonowało jedynie 26 jednostek straży pożarnej w zaledwie kilkunastu hrabstwach na 47, z których składa się Kenia. Powszechna wiedza o funkcjonowaniu straży pożarnej w kenijskim społeczeństwie jest bardzo niska, niewielu Kenijczyków – szczególnie poza Nairobi – wie, jak zawiadomić odpowiednie służby.

„To się powoli zmienia, coraz więcej wezwań mamy na telefon, podczas gdy jeszcze niedawno dominowały »running calls« czyli wezwania przez przybiegnięcie do naszej remizy. To znacznie wydłużało czas naszej reakcji. Świadomość społeczna o naszej pracy i możliwościach udzielenia pomocy jest niska. Wielu mieszkańców traktuje nas wrogo, bo przez nasz przyjazd i interwencję tracą możliwość okradania miejsca pożaru czy wypadku” – tłumaczy Julius K’Yator, szef strażaków w hrabstwie Nakuru w zachodniej Kenii.

Strażacy z Murangi są jednymi z wielu w Kenii, których szkolili specjaliści z Polski dzięki zaangażowaniu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja PCPM wspiera kenijską straż pożarną od 2014 r. Przez ten czas liczba jednostek straży pożarnej w całym kraju wzrosła z 26 do 71, a liczba strażaków z 450 do ponad 1500. PCPM pomaga kilkudziesięciu lokalnym remizom m.in. poprzez szkolenia personelu oraz dostawę sprzętu strażackiego i wyposażenia.

POKAZ GASZENIA OGNIA W RIURU

Natomiast w miejscowości Ruiru (hrabstwo Kiambu, środkowa Kenia) lokalni strażacy zorganizowali mieszkańcom pokaz szkoleniowy, by uświadomić im, jak należy gasić ogień, i jakie zachować podstawowe środki bezpieczeństwa.   

„Jestem jednym ze strażaków przeszkolonych w centrum szkoleniowym w Kiambu. Nauka od specjalistów z Polski jest mi niezwykle przydatna w pracy. Główne umiejętności, jakie mam dzięki tym szkoleniom to ratowanie ludzi z użyciem lin, gaszenie ognia oraz udzielanie pomocy ofiarom wypadków samochodowych” – mówi Paul Njorge, jeden z dwóch strażaków prowadzących pokaz na głównym placu miejscowości Ruiru.

Fundacja PCPM otworzyła i wyposażyła ośrodek szkoleniowy w miejscowości Kiambu, w którym prowadzi szkolenia dla strażaków i ratowników z całego kraju. Polscy specjaliści, pod auspicjami Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, przeszkolili już ponad 60% wszystkich kenijskich strażaków.

W pokazie w Ruiru wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców, którzy w ciągu 30-minutowego szkolenia wysłuchali i obejrzeli podstawowe instrukcje dotyczące zasad gaszenia ognia.

„Ogólna wiedza naszych mieszkańców o ogniu i związanym z nim niebezpieczeństwem jest bardzo, bardzo mała. Brakuje podstawowej wiedzy, brakuje podstawowego sprzętu do gaszenia ognia. Dziś pokazywaliśmy, jak należy gasić płonący olej i do czego prowadzi polanie go wodą” – opowiada Paul Njorge.

„W ostatnich latach widać ogromny rozwój służb pożarniczych i służb ratunkowych w Kenii. Pojawiają się nowe remizy, lepsze wyposażenie, możliwości szkoleń. Kenia ma jednak dużo większe potrzeby. Nadal brakuje nam sprzętu, ludzi i wyposażenia. Ogromnym problemem strażaków w całej Kenii jest też brak wody” – dodaje.

Przez 9 lat aktywności w Kenii PCPM stworzyło od podstaw  remizę w hrabstwie Maukeni w południowej Kenii, a także wsparło kilkadziesiąt innych remiz poprzez szkolenia personelu oraz dostawę sprzętu strażackiego i wyposażenia. Kolejnym wkładem PCPM w tworzenie struktur straży pożarnej w Kenii jest opracowanie przez polskich ekspertów procesu akredytacji szkoleń zawodowych i systemu kształcenia zawodowego dla strażaków, co jest ewenementem w systemie edukacji w Kenii.

Roczny budżet PCPM na działania w Kenii to ok. 1,5 mln PLN. Łącznie od 2014 r. PCPM zrealizowało w Kenii projekty o wartości ok. 14 mln PLN. Środki pochodzą z programu „Polska Pomoc” koordynowanego przez MSZ.