Kursy języka polskiego dla osób z Ukrainy dzięki Fundacji Coca-Cola

Pierwsze szkolenia językowe ruszyły w Warszawie i Świnoujściu. Blisko 200 osób z Ukrainy – uchodźczyń i uchodźców – już ukończyło kursy języka polskiego jako obcego na poziomie A1 i A2.  Dzięki tym szkoleniom będą mogli podjąć pierwszą pracę lub znaleźć lepszą pracę w Polsce.
Wiktoria przyjechała z Sum, ale w Ukrainie została jej mama i siostra. Musiała rezygnować z własnych potrzeb, żeby wesprzeć finansowo swoją rodzinę. – Na początku robiłam proste rzeczy jak praca przy taśmie czy w masarni, gdzie doświadczenie i język nie były wymagane. To miało swoje plusy. Poznałam ludzi, którzy mi pomagali w tamtym czasie – wspomina Wiktoria. – Już jako kelnerka, zaczęłam zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna jest mi znajomość języka polskiego przy komunikacji z kolegami czy klientami – dodaje Ukrainka.
Nauka języka polskiego w stopniu pozawalącym na swobodną komunikację w mówię i piśmie to początek zawodowego rozwoju na terenie Unii Europejskiej. – Chciałabym nauczyć się czegoś nowego, na przykład obsługi kasy, ale do tego potrzebny jest certyfikat z poziomu A2 języka polskiego – podkreśla Wiktoria. – Kończę właśnie poziom A1, co już na tym etapie wykorzystuję na studiach florystycznych – dodaje z dumą młoda kobieta. – Trafiłam do bardzo fajnej grupy, w której na początku praktycznie nikt nie mówił po polsku. Teraz, przy wsparciu prowadzącej oraz sposobu nauczania sytuacja znacząco się poprawiła – opisuje Wiktoria. – Dziękuję za tę szansę! – dodaje.