Medycy z PCPM przekazują szpitalom sprzęt do walki z pandemią koronawirusa i COVID-19

Zobacz jaka jest skala i aktualna liczba zakażonych koronawirusem oraz zasięg pandemii

Placówki medyczne, w których pracują członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, potrzebują wsparcia. I my się w to angażujemy. Zaczęliśmy od przekazania do dyspozycji namiotu medycznego Warszawskiemu Szpitalowi dla dzieci przy ul. Kopernika.

– Namiot medyczny  będzie pełnił w naszym szpitalu  funkcje stacji triażowej.  Obejmiemy wstępnym badaniem pacjentów,  personel, jak i inne osoby przekraczające bramę Warszawskiego Szpitala dla Dzieci  – mówi Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. – W dobie obecnego kryzysu epidemicznego, wszelkie działania stojące na straży zapewnia bezpieczeństwa zdrowotnego są  niezbędne. Bardzo dziękujemy Fundacji  Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej  za wsparcie naszego  szpitala w  ratowaniu  zdrowia i życia pacjentów – dodaje.

– Namiot ma powierzchnię 26 m2  i został stworzony do działań medycznych w najtrudniejszych warunkach, niezależnie od klimatu. Wyposażony jest w przegrody zapewniające zachowanie intymności pacjenta podczas badania, siatki sufitowe do podwieszania aparatury medycznej oraz rękawy nadmuchowe, które pozwalają zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz namiotu. – Przekazaliśmy także krótkofalówki, które pozwolą na utrzymanie stałego kontaktu z izbą przyjęć – mówi  Tomasz Lipert, koordynator logistyki Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Jak zachować się podczas pandemii. Zobacz zestaw porad przygotowany przez Poland EMT PCPM.

Po tym, jak otrzymaliśmy  informację od szpitala w Łańcucie, gdzie pracuje jeden z naszych ratowników, o tym, że brakuje potrzebnego sprzętu, zareagowaliśmy natychmiast. Szpital ten został przekształcony w zakaźnym w związku ze zwiększającą się liczbą osób zakażonych koronawirusem, dlatego podjęliśmy decyzję o wsparciu go naszymi zasobami. Potrzebne materiały trafią jak najszybciej do tego szpitala.

– Wysłaliśmy z magazynu, co mogliśmy, pozostając w gotowości na wezwanie WHO, bo jesteśmy zespołem certyfikowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Do Łańcuta wysłaliśmy środki dezynfekcyjne, zestawy ubrań jednorazowych oraz rękawiczki – tłumaczy Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. – Dbamy o to, aby członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM byli bezpieczni w miejscu swojej pracy. Dziś są potrzebni w kraju. – dodaje.

emt

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM  jest jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie medycznych grup szybkiego reagowania, zdolnym do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin. Jest prowadzony i finansowany przez Fundację PCPM  jako część jej działalności statutowej. W miejscu katastrofy działa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest certyfikowany przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT jako jeden z siedmiu na świecie zespołów działających przy organizacji pozarządowej.  Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.

Medyczny Zespół Ratunkowy można wesprzeć wpłacając darowiznę:

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
Proszę wprowadzić imię
Proszę wprowadzić nazwisko
Proszę wprowadzić email
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Fundacji PCPM można także przekazać  1% podatku. KRS: 0000259298. Dziękujemy!

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze