„Mojej szkoły już nie ma, znalazłam nową w Polsce”

Z Ukrainy uciekli przed wojną. Spadające rakiety niektórym z nich odebrały domy i szkoły. Centrum Edukacji PCPM w Warszawie dla ponad dwustu ukraińskich dzieci jest nie tylko nową szkołą, ale czymś więcej – namiastką ojczyzny w Polsce. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej uruchamia zbiórkę pieniędzy, żeby dzieci uchodźcze mogły kontynuować naukę w kolejnym roku szkolnym, w podwójnym polskim i ukraińskim systemie nauczania.

Wiele szkół w Ukrainie zostało zniszczonych. Fundacja PCPM prowadzi Centrum Edukacji, gdzie dzieci, które uciekły przed wojną znalazły bezpieczną przystań i możliwość nauki w polskim i ukraińskim systemie nauczania. Pomóż i wpłać darowiznę, która pozwoli nam działać kolejny rok.

Szkolna rodzina

W Centrum Edukacji PCPM w Warszawie, w 11 klasach uczy się obecnie ponad 220 dzieci i młodzieży. Pochodzą z różnych regionów Ukrainy, do Polski uciekli przed wojną. Część uczniów pochodzi z terenów obecnie okupowanych przez Rosję. Często ich ukraińskich szkół już nie ma, bo zostały zniszczone w rosyjskich bombardowaniach. W polskich szkołach trudno było im się odnaleźć – mieli problemy adaptacyjne, barierą był język, brakowało też osób z podobnym doświadczeniem.

Takie miejsce stworzyła w Warszawie Fundacja PCPM. Centrum Edukacji to placówka, w której stacjonarnie i w bezpiecznym otoczeniu uczą się dzieci i młodzież z Ukrainy. Wszyscy nauczyciele są ukraińskojęzyczni, na miejscu uczniów wspierają psycholożka i logopedka. Dzieci uczą się też języka polskiego i mają zapewnioną opiekę od 8:00 do 18:00. W tym czasie ich mamy, które najczęściej są w Polsce same, mogą pracować.

”To taka szkolna rodzina”, powtarzają często nauczycielki, uczniowie i rodzice. Dla nich to miejsce jest na tyle wyjątkowe, że spotykają się tu nawet w weekendy.

Kawałek ojczyzny

Dzieci mogą tu uczyć się o kraju, do którego chcą wrócić, ale na razie nie mogą, bo sytuacja w Ukrainie na to nie pozwala. Centrum Edukacji PCPM jest dla nich o tyle ważne, że jeśli zdecydują się wrócić, w ukraińskiej szkole będą mogli zacząć naukę od razu, jak tylko dojadą, bez zaległości.

Początkowo Centrum miało działać rok, od października 2022. Jednak z uwagi na sytuację w Ukrainie, ale też potrzeby dzieci uchodźczych, które tu odnalazły swoje miejsce, Fundacja PCPM chce kontynuować tę działalność. Od nowego roku szkolnego nauka będzie prowadzona w dwóch systemach, polskim i ukraińskim, ze specjalnie przygotowanym programem w klasach przygotowawczych. Da to uczniom możliwość kontynuacji nauki zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

Niestety, już teraz wiadomo, że środki Fundacji PCPM nie pokryją wszystkich wydatków w kolejnym roku szkolnym. 

Dlatego PCPM uruchamia pilną zbiórkę, aby sfinansować naukę dzieciom z najbardziej potrzebujących rodzin: pcpm.org.pl/szkola