PCPM ogłasza alarm dla Sudanu Południowego

Na pilną potrzebę działania wskazuje czerwony kolor na opasce nakładanej na ramię najmniejszych pacjentów. Dzieci poniżej pięciu lat, u których obwód ramienia jest mniejszy niż 12,5 cm zostają objęte programem żywieniowym. Saszetki z gotowymi porcjami jedzenia (tzw. Plumpy Nut) składające się z orzeszków ziemnych, mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, cukru, witamin i suplementów, ratują życie i sprawiają, że dzieci szybko przybierają na wadze. Jedna saszetka to 500 kcal. Wpłaty Darczyńców, którzy zdecydują się na stałe wsparcie na stronie pcpm.org.pl/sudan zostaną przeznaczone właśnie na zakup i transport takiej żywności.

-Większość dzieci, które trafia do ośrodka oprócz niedożywienia cierpi z powodu innych dolegliwości – mówi dr Wojtek Wilk, Prezes PCPM. –To choroby, które w krajach wysoko rozwiniętych nie stanowią zagrożenia, a tutaj, w połączeniu z niedożywieniem, są śmiertelne. Dlatego naszym celem jest zapewnienie kompleksowej pomocy, zarówno żywności terapeutycznej, jak i właściwej opieki medycznej – dodaje. 

Fundacja PCPM w czasie pandemii zapewniła pomoc medyczną, szczepienia i żywność terapeutyczną dla ponad 30 tysięcy ludzi w Gordhim. Uratowaliśmy niemal 1000 dzieci przed śmiercią głodową.

Oprócz żywności terapeutycznej wspierany przez nas ośrodek przekazał najpotrzebniejsze leki dla tysięcy dzieci poniżej 5 lat i kilkunastu tysięcy dorosłych pacjentów. Lokalny personel zaszczepił prawie 2 tys. dzieci, a ze szkoleń przedporodowych skorzystało prawie 2 tysiące kobiet.  Blisko 6,5 tysiąca osób wzięło udział w szkoleniach dotyczących zdrowia i odżywiania.

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata, pogrążone przy tym w kryzysie humanitarnym. W ubiegłym roku ponad milion mieszkańców tego kraju straciło w powodziach większość swojego dobytku. Zalane zostały drogi dojazdowe, odcinając wiele rodzin od jakiejkolwiek pomocy. Pola uprawne, zniszczone przez żywioł, odebrały ludziom szansę na zgromadzenie plonów. Według FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w wyniku powodzi zginęło ponad 320 tys. zwierząt.  W prognozach dotyczących głodu na rok 2021 rok, co ilustruje poniższa mapa, region Awaeil East (gdzie działa wspierane przez PCPM Centrum Dożywiania), znajduje się w czerwonej strefie (Emergency IPC Phase 4). Nasza pomoc jest potrzebna natychmiast.

Centrum Dożywiania w Gordhim potrzebuje wsparcia przez cały rok dlatego apelujemy o stałe wpłaty – one umożliwią regularną i stałą pomoc dzieciom. Zbiórka prowadzona jest na: pcpm.org.pl/sudan 

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)