PCPM organizuje ośrodki zdrowia w jednym z największych na świecie obozie dla uchodźców

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
* Pole wymagane

Klinika z drewnianych żerdzi i plastikowych płacht

Uganda jest jedynym krajem na świecie, który graniczy z dwoma państwami dotkniętymi kryzysami humanitarnymi: w Sudanie Południowym oraz w Demokratycznej Republice Konga. Oba są konsekwencją gigantycznej skali przemocy, wieloletnich wojen domowych, głodu i epidemii. W konsekwencji tych dwóch kryzysów humanitarnych w Ugandzie przebywa  ponad 1,4 mln uchodźców (w tym prawie 1,1 mln uciekinierów z Południowego Sudanu, gdzie pomoc niesie PCPM). W wielu obozach personel medyczny nie może przebywać, bo nie ma na to odpowiednich warunków. Medycy albo w ogóle nie aplikują o pracę albo szybko z niej rezygnują. Szczególnie trudna sytuacja panuje w obozie dla uchodźców w Bidi-Bidi. To jednej z największych taki obozów na świecie. Mieszka w nim 280 tys. osób. Istniejąca tam „klinika” zbudowana jest z drewnianych żerdzi i plastikowych płacht. W tak katastrofalnych warunkach trudno jest leczyć ludzi. O hospitalizacji nie ma w ogóle mowy.

Polska pomoc humanitarna od PCPM

PCPM chce poprawić warunki leczenia i zakwaterowania osób, świadczących pomoc medyczną, dlatego w ramach misji humanitarnej dostarczy do Ugandy 100 modułowym domów, które będą pełnić rolę tymczasowych klinik.  Pomieszczenia o powierzchni ok. 17,5 m kw. spełniają wszystkie normy ONZ, zarówno pod względem warunków mieszkalnych, jak i bezpieczeństwa. Część z nich zostanie zaopatrzona w dodatkowe dachy, chroniące przed słońcem i upałem.

Fundacja wesprze w ten sposób działanie kilku ośrodków zdrowia na terenie obozu dla uchodźców i podniesie poziom świadczonej tam opieki medycznej, a w niektórych przypadkach, w ogóle ją umożliwi.

Projekt realizuje Fundacja PCPM przy wsparciu finansowym przekazanym za pośrednictwem rządu RP w ramach programu Polska Pomoc. W jego ramach wesprzemy również uchodźców, wracających do zniszczonego wojną Mosulu oraz najbiedniejsze rodziny w Burkina Faso, dla których alternatywą jest migracja.

Jak PCPM pomagał w Ugandzie? 

Polska Pomoc

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)