PCPM zadba o schronienia dla 25 tysięcy Syryjczyków w Libanie

  • Fundacja PCPM odbuduje schronienia i obozową infrastrukturę w północnym Libanie
  • Zbliżająca się zima i ryzyko rozprzestrzenienia się pandemii SARS-CoV-2 może doprowadzić do zbiorowych tragedii ludzkich
  • Dzięki milionowej dotacji z Libańskiego Funduszu Humanitarnego [UN OCHA]  pomoc trafi do najbiedniejszych rodzin

W zatłoczonych obozach,  które w dobie pandemii stały się, przez wzrastające ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania COVID-19, jeszcze niebezpieczniejsze, syryjskie rodziny żyją od wielu lat. Fundacja PCPM pomoże im przetrwać najtrudniejsze zimowe miesiące trzeci rok z rzędu.

-Zwiększamy naszą pomoc dla uchodźców syryjskich, również ze względu na nowe zagrożenia związane z pandemią.Te działania będziemy dopasowywać do dynamicznie zmieniającej się sytuacji – mogą obejmować między zbudowanie lokalnych tymczasowych ośrodków izolacji czy budowę dodatkowych namiotów-izolatek w obozowiskach namiotowych – tłumaczy Agnieszka Nosowska, koordynatorka projektów humanitarnych w Libanie.

Drewno pozwoli wzmocnić rozpadające się pod ciężarem śniegu namioty. Specjalne płachty uchronią je przed wilgocią i wodą, która przedostaje się do środka. Zabezpieczenie, termoizolacja namiotów, ale i odbudowa lichej infrastruktury, która tymczasowe schronienia otacza. Pomoc, poprzedzona dokładną weryfikacją potrzeb, trafi do ponad 25 tysięcy osób żyjących w północnym Libanie: Dolinie Bekaa, Akkarze i Arsalu. To regiony, w których warunki atmosferyczne są realnym zagrożeniem, zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy w górskich rejonach całe obozowiska pokrywa warstwa śniegu a wraz z jego topnieniem drogi zamieniają się w błotne grzęzawiska. Zatłoczone obozowiska w północnym Libanie to miejsca wymagające szczególnej uwagi. Syryjskie rodziny przenoszą się do nich, bo nie mają pieniędzy na utrzymanie najmniejszego garażu czy pustostanu. Ta tendencja utrzymuje się od 2017 roku – każdy rok pogłębia już i tak dramatycznie trudną sytuację.

Fundacja PCPM pomoże uchodźcom syryjskim w konkretny sposób: dystrybuując zestawy do wzmocnienia namiotów (blisko 5 tysięcy zestawów), termoizolacji pomieszczeń (tysiąc zestawów dla rodzin wymagających  szczególnej opieki m.in. przez zły stan zdrowia) i przygotowując 55 obozowisk na wypadek podtopień, utwardzając powierzchnie wokół namiotów. Pomoc finansowana  jest ze środków Libańskiego Funduszu Humanitarnego,  jednego z funduszy regionalnych Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej [UN OCHA].

Wspieramy syryjskie rodziny od początku wojny w Syrii. W krajach przyjmujących jest obecnie ponad 6 milionów uchodźców syryjskich a najbardziej owy kryzys odczuwa Liban, gdzie jest ich obecnie najwięcej na jednego mieszkańca w skali całego świata. Jako jedyna polska organizacja zarejestrowana w Libanie regularnie spotykamy się z syryjskimi rodzinami, dzięki temu jesteśmy w stanie reagować natychmiast i nieść konkretną, bezpośrednią pomoc. Potrzeby są jednak znacznie większe, dlatego apelujemy o indywidualne wpłaty:

darowizna PCPM - Syria

darowizna PCPM - Syria

darowizna PCPM - Syria

Twoje dane:
* Pole wymagane

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)