Pierwsze głodujące rodziny w Sudanie Południowym otrzymały pomoc z Polski

W krytycznej sytuacji jest nawet kilkaset tysięcy osób. – Dostajemy informacje z miasta Aweil, że jest tam wiele dzieci porzuconych przez rodziców z powodu głodu, które żebrzą i kradną, by mieć na jedzenie – relacjonuje dr Wojciech Wilk*, prezes Fundacji PCPM – Jeśli uda im się ukraść pieniądze natychmiast je połykają, by nie można było udowodnić im kradzieży. Dzieci następnie piją roztwór z mydła, aby pieniądze odzyskać i kupić jedzenie – dodaje Wilk.

Fundacja zdecydowała się na błyskawiczne działanie by pomóc głodującym. – Kupujemy w Sudanie Płd. dwie tony specjalistycznej żywności, która w ciągu kilku tygodni trafi do tamtejszego Centrum Dożywiania – zapowiada dr Wojciech Wilk. – Głodujące dzieci skorzystają z najbardziej skutecznych środków leczenia niedożywienia –  wysokobiałkowych posiłków złożonych z mąki, mleka w proszku, oleju, cukru i herbatników o dużej kaloryczności. – wyjaśnia ekspert pomocy humanitarnej.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przygotowuje właśnie otwarcie nowego oddziału szpitalnego, zajmującego się dożywianiem uzupełniającym dla najbardziej potrzebujących dzieci w miejscowości Gordhim, w powiecie Aweil East. Leczenie chorych będzie polegało na podaniu im specjalnych wysokobiałkowych posiłków, które pozwolą zatrzymać wyniszczenie organizmu i w ciągu dwóch tygodni wyprowadzą dzieci ze stanu zagrożenia śmiercią głodową. – Prowadzenie tego centrum będzie kosztowało ponad 80 tys. zł. Ta kwota uratuje przed śmiercią ponad 1200 dzieci – wylicza Kamil Ewertowski, specjalista pomocy humanitarnej z PCPM, który odpowiada za misje w Afryce.

PCPM przygotowało także program adopcji na odległość (http://pcpm.org.pl/adopcja). Pozwala on na regularne wsparcie afrykańskich rodzin przez pół roku. Miesięczny koszt utrzymania jednej rodziny to zaledwie 300 zł.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej apeluje o wsparcie dla głodujących w Sudanie Południowym. Informacje o możliwościach pomocy dostępne są na stronie internetowej http://tupomagamy.pl. Wsparcie można też przekazywać na konto (mBank): 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: “Sudan Południowy”.

* Dr Wojciech Wilk jest ekspertem w zakresie pomocy humanitarnej, przez wiele lat pracował w ONZ, jest założycielem fundacji PCPM. W latach 2011-2013 prowadził w Sudanie Południowym misję, która pozwoliła na wyszkolenie lokalnych służb ratunkowych.