Polscy medycy pod egidą WHO zmierzą się z koronawirusem w Kirgistanie

Według informacji Biura Regionalnego WHO na Europę, Kirgistan jest obecnie jednym z priorytetowych krajów pod kątem wsparcia w epidemii COVID. W kraju tym zarejestrowano już ponad 460 przypadków zakażeń (na 6 mln mieszkańców). Pomimo pogarszającej się sytuacji, kraj ten otrzymał do tej pory mało pomocy oraz wsparcia eksperckiego. Misja organizwana jest przez Światową Organizacje Zdrowia na prośbę władz Kirgistanu.

– Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM leci do Kirgistanu pomagać w walce z epidemią koronawirusa i dzielić się doświadczeniami, zarówno tymi z Polski, jak i nabytymi podczas niedawnej misji do Włoch – mówi dr Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Przez ostatni tydzień nasi koledzy, którzy wrócili z Lombardii 9 kwietnia, uczestniczyli w wideokonferencjach z wieloma ośrodkami medycznymi w Polsce. Jest to dla nas wyróżnieniem, że WHO poprosił nas aby tą unikalną wiedzą podzielić się z krajami, które nie mają ani doświadczenia, ani wyposażenia potrzebnego w walce z koronawirusem.

Polscy lekarze i ratownicy medyczni będą dzielić się doświadczeniami w pracy z pacjentami chorymi na COVID-19 oraz pomagać we wdrażaniu procesów leczniczych i organizacyjnych w szpitalach w Biszkeku, stolicy kraju, oraz w Osz, drugim największym mieście Kirgistanu. Z Polski zespół zabiera środki ochrony indywidualnej, potrzebne do pracy na oddziałach zakaźnych, gdzie hospitalizowani są pacjenci chorzy na COVID-19. 

Przelot polskich lekarzy i ratowników medycznych zorganizowała i sfinansowała firma Jet Story, polski operator zarządzający największą flota business jetów w tej części Europy. Do dyspozycji polskiej ekipy oddano nowoczesny samolot Challenger 300, który dostarczy na miejsce cały personel medyczny oraz niezbędny sprzęt. – Dzięki współpracy z firmą Jet Story polscy specjaliści w ciągu 10 dni będą mogli wesprzeć szpitale w dwóch regionach Kirgistanu, oddzielonych od siebie górami sięgającymi 5000m n.p.m. – dodaje prezes PCPM.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspiera tych, którzy od tygodni walczą o nasze zdrowie i życie w Polsce. Dzielimy się wiedzą i sprzętem. Organizujemy pomoc dla hospicjów domowych i osób bezdomnych. Członkowie Zespołu nieśli pomoc we Włoszech, teraz są z misją WHO w Kirgistanie. Wesprzyj nasze działania wpłacając darowiznę. Dziękujemy!

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.