Polskie szpitale korzystają z namiotów Fundacji PCPM

W marcu członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM przekazali dwóm warszawskim szpitalom namioty medyczne, w których pacjenci są wstępnie weryfikowani, a następnie przydzielani na odpowiedni oddział. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa pośród pacjentów oraz pracowników szpitali. Namioty są czynne całodobowo.

– Namioty są niezwykle przydatne, ponieważ aktualnie wszyscy pacjenci, przed wizytą w szpitalu, muszą przejść triaż (procedura medyczna, umożliwiająca służbom medycznym segregację pacjentów), wykluczając infekcję wirusem SARS-CoV-2 – mówi Krzysztof Zając, pełnomocnik dyrektora ds. przeciwdziałania epidemii COVID-19 na terenie Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM. – W namiocie podejmujemy decyzję, do jakiego szpitala powinien być skierowany pacjent – zakaźnego czy niezakaźnego. Trudno przewidzieć, jak długo przyszpitalne namioty będą nam potrzebne. Myślę, że mogą stać się codziennością w szpitalach.

– W namiocie weryfikujemy wszystkie osoby wchodzące na teren szpitala, czyli pracowników, pacjentów, dostawców – mówi Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. – W namiocie może przebywać jeden pacjent. Jedynie małe dziecko do przedsionka wchodzi z opiekunem, który będzie przebywał z dzieckiem w szpitalu w trakcie opieki ambulatoryjnej i ewentualnej hospitalizacji. Badanie w namiocie przeprowadza dwóch pracowników szpitala. Jeden z nich przeprowadza ankietę oraz wywiad kliniczny dotyczący stanu zdrowia, w tym wywiad epidemiologiczny. Dzięki temu dowiadujemy się, czy pacjent miał kontakt z osobą chorą lub potencjalnie chorą na COVID-19. Drugi bada parametry życiowe, saturację i temperaturę. Następnie pracownicy szpitala przekierowują pacjenta do właściwego miejsca w szpitalu – w zależności od tego czy stwierdzili objawy infekcji. Równocześnie poprzez krótkofalówkę informują personel medyczny szpitala o stanie zdrowia pacjenta i wynikach wstępnego badania. Jeżeli objawy pacjenta są niepokojące, wymagają wzmożonej ochrony – pracownicy izby przyjąć już o tym wiedzą i przygotowują się na przyjęcie chorego. Do tej pory nie mieliśmy pacjentów, u których potwierdzono COVID-19, ale u niektórych było takie podejrzenie. Każda osoba, która trafia do szpitala ma pobierany wymaz i jest badana pod kątem infekcji wirusem SARS-CoV-2. Będziemy korzystać z namiotów tak długo, jak będzie to koniecznie. Od 20 marca do 2 czerwca w namiocie medycznym przy naszym szpitalu przebadano 18 801 osób.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM  jest jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie medycznych grup szybkiego reagowania, zdolnym do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin. Jest prowadzony i finansowany przez Fundację PCPM  jako część jej działalności statutowej. W miejscu katastrofy działa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest certyfikowany przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT jako jeden z siedmiu na świecie zespołów działających przy organizacji pozarządowej.  Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.

Medyczny Zespół Ratunkowy można wesprzeć wpłacając darowiznę:

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
* Pole wymagane

Fundacji PCPM można także przekazać  1% podatku. KRS: 0000259298. Dziękujemy!

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze