Liban
Liban
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej nieustannie od 2012 r. realizuje projekty pomocowe w Libanie. Tuż przy granicy z Syrią, prowadzi największy program pomocy humanitarnej realizowany przez polską organizację pozarządową. Jako jedyna polska organizacja zarejestrowana w Libanie, pomaga ofiarom wojny w Syrii od początku kryzysu, a także libańskim rodzinom dotkniętym skutkami największego od dziesięcioleci kryzysu gospodarczego.
Projekt na rzecz lokalnych społeczności w Libanie
W 2024 roku Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzymało finansowanie w ramach programu MSZ RP Polska pomoc. Dzięki niemu PCPM będzie pomagać przez kolejne 3 lata Libańczykom.
Celem projektu jest wzmocnienie lokalnych społeczności w Libanie, które ucierpiały w wyniku kryzysu ekonomicznego i pogarszającego się kryzysu libańsko-izraelskiego.
Projekt na rzecz lokalnych społeczności w Libanie ma na celu wzmocnienie lokalnych społeczności i poprawę ich jakości życia poprzez zapewnienie dostępu do podstawowych usług publicznych i zwiększenie odporności na zagrożenia naturalne. Projekt skupia się na wsparciu samorządów lokalnych i innych instytucji szczebla lokalnego w dostarczaniu zrównoważonych usług publicznych, takich jak:
– Ochrona przed erozją gleby, zanieczyszczeniem wód i powodziami.
– Dostęp do czystej wody pitnej i efektywnego systemu irygacji.
– Poprawa sprawności instytucji lokalnych i służb ratowniczych.
PCPM chce oczyścić rzekę Al-Ostuan, jak i ochronić gospodarstwa rolne przed powodzią. Dodatkowo Fundacja wybuduje kanały irygacyjne oraz zmodernizuje posterunek obrony cywilnej w Sed El Bauchrieh instalując panele fotowoltaiczne. Fundacja naprawi uszkodzone drogi i odbuduje przepust. Dodatkowo PCPM przeprowadzi szkolenia z zakresu zarządzania kryzysowego dla przedstawicieli samorządów lokalnych.
Skorzystają na tym mieszkańcy Bejrutu jak i regionu Akkar, któremu PCPM pomaga od wielu lat.
Pomoc dla uchodźców z południa
Sytuacja na południu Libanu jest dramatyczna. Liczba cywilnych ofiar konfliktu liczona jest w setkach, a rannych w tysiącach. Mieszkańcy z południa kraju masowo uciekają na północ w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Fundacja PCPM uruchomiła pilnie zbiórkę, by zwiększyć pomoc dostarczaną na miejsce. Zespół PCPM w północnym Libanie przygotowuje także pomoc żywnościową dla uciekinierów oraz współpracuje blisko z lokalnymi władzami, szukających miejsc aby ich zakwaterować.
Prowadząc ten projekt Fundacja PCPM realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:
Dotychczasowe działania
Od początku konfliktu w Syrii w 2011 roku liczba mieszkańców wielu libańskich miejscowości w pobliżu północnej granicy z Syrią wzrosła dwukrotnie. Według danych UNHCR co czwarta osoba w Libanie jest uchodźcą – w żadnym innym kraju na świecie nie ma tak wielu uchodźców w stosunku do liczby ludności. Rząd Libanu szacuje, że do kraju z powodu wojny uciekło ok. 1,5 miliona Syryjczyków (według danych UNHCR z 2020 roku w Libanie zarejestrowanych jest ponad 879 tys. syryjskich uchodźców). Uchodźcy, którzy mieli być tymczasowymi gośćmi, stali się częścią społeczeństwa Libanu. Na uchodźstwie urodziło się nowe pokolenie, które dorasta w trudnych warunkach i nigdy nie widziało swojej ojczyzny. Fundacja PCPM niemal od początku kryzysu wspiera uchodźców – zapewnia dach nad głową i pomoc humanitarną.
W 2020 roku w Libanie PCPM prowadziło projekty humanitarne i rozwojowe, których celem była poprawa sytuacji życiowej mieszkańców pogrążonego w gospodarczym kryzysie państwa. Tysiące rodzin otrzymało bezpieczne schronienie. Dzięki klinice mobilnej uchodźcy zyskali dostęp do darmowej opieki zdrowotnej. PCPM jest zarejestrowany w Libanie, w Bejrucie posiada biuro oraz lokalnych pracowników. Po tragicznym wybuchu w porcie mogliśmy od razu przystąpić do działania i udzielić pomocy humanitarnej i ratunkowej. Zbiórka wsparta przez polskie społeczeństwo oraz współpraca z CERF – UN-Habitat pozwoliły naprawić uszkodzone wybuchem budynki i tym samym przywrócić dach nad głową rodzinom poszkodowanym przez wybuch (Emergency Cash for Rent).
Szybką reakcję Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na wzrastającą liczbę zakażeń Covid-19 w Libanie umożliwiła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów finansując miesięczną misję Zespołu w libańskich szpitalach. Wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP pozwoliło zorganizować strefę segregacji i respirator w szpitalu w miejscowości Qubayat i zakupić środki ochrony osobistej dla placówek medycznych. Współpraca z Tajwan ICDF umożliwiła zakup środków ochrony indywidualnej dla libańskiej służby zdrowia.
W północnym Libanie temperatury w zimie spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Fundacja działa tam od lat, wspierając syryjskie rodziny – zabezpieczając namioty, dostarczając niezbędną pomoc humanitarną.
W latach 2020-2021 Fundacja zapewniała rodzinom uchodźczym bezpieczny dach nad głową. Większość z nich (ok. 80 proc.) wynajmuje mieszkanie, garaż lub piwnicę. Życie w Libanie, w tym czynsz i żywność, jest bardzo drogie, a zaoszczędzone przed wojną pieniądze szybko się skończyły. Aby uchronić libańskie i syryjskie rodziny od eksmisji z powodu długów za czynsz, Fundacja PCPM (w ramach programu Cash for rent) opłaca koszty wynajmu mieszkań.
Fundacja PCPM od lat zapewniałą uchodźcom i Libańczykom w najtrudniejszej sytuacji dostęp do nieodpłatnych usług medycznych w północnym regionie Akkar. Wraz z partnerską organizacją prowadziliśmy przychodnię w miejscowości Bire, gdzie przyjmują lekarze pierwszego kontaktu i specjaliści. Pomoc medyczną mieszkańcom nieformalnych obozowisk namiotowych niosła także klinika mobilna.
W prowincji Akkar, dzięki Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP), PCPM realizowało projekty wspierające spółdzielnie rolnicze, szkoląc pracowników spółdzielni produkcyjnych i rolników. Fundacja wsparła powstanie ponad 5 tys. metrów bieżących kanałów irygacyjnych zasilanych przez górskie źródła. Rozwój rolnictwa daje impuls lokalnej gospodarce. Zyskują lokalni mieszkańcy, zyskuje środowisko. Korzysta cała społeczność: w czasie kiedy dorośli uczyli się i pracowali – dzieciom zapewniano opiekę i animacje, dzięki czemu włączone zostały też matki do projektu, zwiększając tym samym aktywność zawodową kobiet.
W 2023 r., we współpracy z Polskim Kontyngentem Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL), na południu Libanu zainstalowano 20 latarni na drogach publicznych szczególnie narażonych na zagrożenia lub wypadki drogowe. Dodatkowe 46 latarni zainstalowano na północy kraju. PCPM zainstalowało również w północnym Libanie 20 systemów solarnych off-grid w domach rodzin, z najbardziej ograniczonym dostępem do prądu. Projekt był finansowany z programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Projekty Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej realizowane w Libanie.
Realizacja projektów w Libanie jest możliwa dzięki finansowaniu z programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Organizacji Narodów Zjednoczonych i rządowy Tajwanu.
Zapraszamy do wsparcia:
Wybierz dogodną dla Ciebie formę pomocy: bezpieczną wpłatę online lub przekazanie darowizny na konto Fundacji. Zachęcamy także do zapisania się na newsletter PCPM.
Fundacja PCPM jest Organizacją Pożytku Publicznego – możesz przekazać nam swój 1,5%: 0000259298.
Dziękujemy!
1. Wpłać darowiznę online
Możesz pomóc nam realizować nam projekty w Libanie, a także odpowiadać na bieżące potrzeby. Zachęcamy do przekazania darowizny jednorazowej lub zapisania się na wsparcie regularne – po wypełnieniu formularzu, darowizna będzie pobierana każdego 5 dnia miesiąca ze wskazanej przez Ciebie karty.
2. Wpłać darowiznę na konto
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
W opisie przelewu zaznacz cel wpłaty, np. „Liban”.
3. Zapisz się na newsletter
Bądź z nami w kontakcie! Zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymuj informacje o projektach PCPM.
Twoje dane są bezpieczne, nikomu ich nie udostępniamy.