Pomoc, która pozwala przetrwać dziś i planować przyszłość w Ukrainie

Starsza pani w zniszczonym domu
Starsza pani w zniszczonym domu

Odbudowy, przywracanie usług publicznych, dostarczanie nasion dla rolników, ale też paczek z żywnością i artykułami higienicznymi. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, pomaga mieszkańcom Ukrainy przetrwać teraźniejszość i planować przyszłość. Część tych działań jest możliwa dzięki wpłatom z 1,5% podatku. Wybierając nasz KRS: 0000259298 sprawiasz, że możemy kontynuować nasze działania w Ukrainie.

Kiedy brakuje wszystkiego

W lutym 2024 roku minęły już dwa lata od eskalacji konfliktu w Ukrainie. Wojna trwa, a potrzeby na miejscu są ogromne i zmieniają się w czasie. Pracownicy Fundacji PCPM robią wszystko, by jak najlepiej dostosować pomoc do lokalnych warunków. Tam, gdzie nie ma dosłownie nic, dostarczają paczki z żywnością i artykułami higienicznymi. Tak dzieje się na Zaporożu czy w obwodzie Chersońskim, gdzie regularnie dojeżdżają wolontariusze Fundacji. 

– Mieszkańcy miejscowości przyfrontowych często do nas piszą, po tym jak już wyjedziemy, że pomoc dotarła do nich w takim momencie, kiedy wydawało im się, że przetrwanie kolejnego tygodnia będzie ogromnym wyzwaniem, albo będzie wręcz niemożliwe, ponieważ skończyła się im żywność i inne środki. Wtedy docieraliśmy z pomocą do tych ludzi – mówi Andrzej – wolontariusz PCPM.

W wielu miejscowościach Zaporoża pozostali ludzie starsi, samotni, schorowani, z niepełnosprawnościami, którzy nie mają dokąd uciec. Tu naprawdę każda pomoc się liczy. Także ta przywieziona dla lokalnych zwierząt, najbardziej zapomnianych ofiar wojny.

W takich miejscach na co dzień mieszkańcom pomagają ukraińscy strażacy. W warunkach permanentnego ostrzału ich ekwipunek zużywa się w błyskawicznym tempie.

Wolontariusze dostarczają też sprzęt strażacki i ubrania, do takich jednostek jak Kameszywacha, gdzie pod koniec listopada 2023 dwóch strażaków zginęło w trakcie akcji gaśniczej. Kiedy gasili pożar, rozpoczął się kolejny rosyjski ostrzał. Strażacy z tej niewielkiej jednostki obsługują blisko 30 miejscowości wokół Kameszywachy, a zużycie sprzętu jest kilkukrotnie szybsze w ostatnich dwóch latach niż kiedykolwiek wcześniej.
To pomoc, która jest możliwa m.in. dzięki wpłatom z 1,5 proc. podatku.

Z myślą o przyszłości

Pomoc doraźna i zaspokajanie podstawowych potrzeb to jedno, ale tam, gdzie to możliwe, Fundacja rozszerza działania. Pomaga w przywracaniu usług publicznych, prowadzi programy zatrudnienia interwencyjnego, remontuje zniszczone domy.

Dzięki wsparciu finansowemu Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce Fundacja PCPM naprawia zniszczone dachy, wstawia okna w obwodzie charkowskim i mikołajowskim. Dla mieszkańców, którzy chcą zostać w swoich miejscowościach i w swoich domach, to kwestia być lub nie być oraz jedyna nadzieja na przyszłość.

W obwodzie mikołajowskim w tym roku zakończyliśmy kolejny etap prac we wsi Zelenyi Hai – wyremontowaliśmy 40 domów. W planach na najbliższy czas – to 55 domów, docelowo – 200. Remonty trwają też w miejscowości Zmiiv w obwodzie charkowskim, gdzie wiele domów zostało poważnie uszkodzonych na skutek styczniowych ostrzałów.

W  miejscowości Cyrkuny pod Charkowem –  zamieszkałej głównie przez osoby starsze i z  niepełnosprawnościami, już odnowiliśmy ponad 100  budynków. Pozwoliło to przetrwać zimę 234 mieszkańcom, a celem jest remont łącznie przynajmniej kolejnych 100 domów. W samym Charkowie zaś wymieniliśmy zniszczone w ostrzałach okna na osiedlu Sałtiwka w 115 mieszkaniach. Obecnie prowadzone są prace przy wymianie okien, uszkodzonych wskutek ostrzału w kolejnych 60 mieszkaniach. 

O tym ile nadziei daje zapewnienie podstawowej potrzeby jaką jest dach nad głową mówi pan Paweł, któremu PCPM wyremontowało dach oraz wstawiło okna:

– Teraz w domu mamy w końcu ciepło i można żyć. Wnuczka obiecuje skończyć szkołę i wrócić z zagranicy do nas, do Cyrkun.

W kontekście zbliżającej się wiosny, Fundacja zapewni też ziarno rolnikom na ich własne potrzeby. Dzięki temu będą mogli wyprodukować żywność dla siebie i swoich rodzin, co stanowi substytut pomocy żywnościowej.

W Trościańcu, dzięki finansowaniu zapewnionemu przez rząd Tajwanu, PCPM przekazało miastu koparkę, śmieciarkę, dwa pojazdy asenizacyjne i dwa ambulanse, co pozwoliło miastu wznowić wiele usług publicznych.

W 2023 fundacja PCPM, przy wsparciu środków Alliance for Open Society International, powierzyła ekspertom rolniczym z uniwersytetu Połtawskiego wykonanie prac związanych z oceną gruntów i pomocą w odtworzeniu lokalnego rolnictwa. Długofalowo ma się to przyczynić się do poprawy lokalnej sytuacji gospodarczej. PCPM prowadziło również wsparcie eksperckie przy odtwarzaniu usług publicznych w obwodach chersońskim i mikołajowskim. Były to naprawy sieci elektrycznych czy projektowanie odbudów.  

Powrót do szkoły

Dla wielu uczniów z Ukrainy to już piąty rok nauki w domu, bo ta rozpoczęła się w 2020 wraz z pandemią COVID-19. Dzieci oprócz problemów edukacyjnych, mają też problemy integracyjne. Dlatego od eskalacji konfliktu Fundacja PCPM prowadzi i wspiera różne projekty w zakresie edukacji.

Dzięki projektowi finansowanemu przez Biuro Przedstawicielskie Tajwanu w Polsce udało się wyremontować i wyposażyć schrony we wszystkich trzech szkołach w Truskawcu. Działania zostały zrealizowane we współpracy z Radą Miasta. Dzięki temu ponad 2500 uczniów mogło wrócić do szkół.

”Zmęczenie” wojną

 – Międzynarodowe organizacje ograniczyły wsparcie dla polskich instytucji pomagających Ukraińcom nawet o 80 proc. – mówi Wojtek Wilk prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.  Topnieją środki, a potrzeby nie maleją, a jedynie zmienia się ich charakter.  W takiej sytuacji dosłownie każda wpłata ma znaczenie. Najprostsza obecnie to wybór numeru KRS 0000259298 przy rozliczaniu PIT. 

Więcej o dwóch latach zaangażowania Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Ukrainie w załączonym Raporcie.