Pomoc zimowa w obozach. Audycja Fundacji PCPM

  • Fundacja PCPM prowadzi stałą audycję na antenie Halo.Radio
  • Jednym z pierwszych gości był Maciej Grześkowiak z misji libańskiej PCPM, który opowiadał tym jak wygląda zima w obozie dla uchodźców

Od 2021 roku temat pomocy humanitarnej pojawia się w przestrzeni publicznej w formie stałej i regularnej. Halo Radio uruchomiło audycję, pierwszą w Polsce o tej tematyce, prowadzoną przez organizację pozarządową – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W audycji z 11.01.2021 r. Maciej Grześkowiak (koordynator projektów PCPM w Libanie) przedstawił sytuację w jakiej znajdują się zimą uchodźcy przebywający w obozie w Arsalu.

https://pod.co/haloradio/aleksandra-rutkowska-2021-01-11-13-00-15-00

Fragment rozmowy (od 00:39):

Aleksandra Rutkowska:  PCPM jest organizacją,  jedyną polską zarejestrowaną w Libanie, która od wielu wielu lat pomaga im, także w tym najtrudniejszym czasie – czasie zimy, kiedy wiele namiotów zostaje zniszczonych nie tylko poprzez ogień, który zwraca uwagę świata, ale przez pogodę. Mówienie o fatalnych warunkach nie oddaje tego: dopiero znalezienie się w obozie, odczuwanie potężnego wiatru, chłodu, wilgoci. Jak to wygląda z perspektywy pracownika humanitarnego?

Maciej Grześkowiak: Chwilę po nagraniu relacji z obozu, mój telefon został zalany. To był grudzień, śniegu nie było. Lało, było około 5 stopni. Dla nas, dla pracowników humanitarnych, którzy spędzamy tam cały dzień, ja marzłem okropnie. Miałem 5 warstw, byłem cały przemoczony, cały się trząsłem. Nie sądzę żebym był w stanie był sobie wyobrazić co czują Ci ludzie, niektórzy z nich są tam już prawie 10 lat. Co roku są wystawieni na to samo zagrożenie. Jeszcze niedawno myśleliśmy, że ta sytuacja zmierza ku lepszemu, abyśmy mogli skupić się na pomocy rozwojowej  natomiast teraz, kiedy cała populacja Libanu a szczególnie ludności syryjskiej, uległa drastycznemu pogorszeniu na przestrzeni roku, na to się nie zanosi. Ci ludzie są na to skazani. Nie wygląda na to, żeby cos mogło się zmienić. Sytuacja jest coraz gorsza, nie lepsza.

Całość nagrania o tym w jak ciężkich warunkach żyją zimą syryjscy uchodźcy w obozach oraz jak można im pomóc można wysłuchać tutaj.

Od trzech lat PCPM przygotowuje syryjskie rodziny do ciężkich warunków zimowych w górzystym Arsalu

Pomoc zimowa finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, Lebanon Humanitarian Fund oraz Narodowego Instytutu Wolności.

Można pomóc wspierać pomoc uchodźcom syryjskim w Libanie stale przez stronę internetową pcpm.org.pl/liban lub korzystając z formularza wpłat:

darowizna PCPM - Liban

darowizna PCPM - Liban

darowizna PCPM - Liban

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)