Razem z syryjskimi uchodźcami w Libanie uczyliśmy się, jak walczyć z pożarami

Problemy z instalacją elektryczną, niezabezpieczone kable, butle z gazem i piecyki do ogrzewania wewnątrz namiotów – chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. W wykonanych z łatwopalnych materiałów obozowiskach namiotowych w Libanie niebezpieczeństwo czeka na każdym kroku. Obozowiska płoną nawet 200 razy w roku, a trudno dostępna lokalizacja wielu osad i brak możliwości szybkiej identyfikacji miejsca pożaru, dodatkowo utrudniają reakcję służb.


PCPM od 2016 r. uczy Syryjczyków w Libanie, jak zapobiegać pożarom i jak z nimi walczyć. W tym roku zainstalowaliśmy i wyposażyliśmy 132 punkty gaśnicze w 93 obozowiskach namiotowych, w których łącznie mieszka 9100 osób. Każdy z tych punktów zawiera gaśnicę, koc gaśniczy, bosak, tłumicę, skrzynię z piaskiem i łopatę. To niezbędnik strażaka-amatora, ale też podstawowy zestaw, który rzeczywiście może uratować życie podczas wypadku z ogniem.

Oprócz wyposażenia obozów w punkty gaśnicze, przeprowadziliśmy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Tłumaczyliśmy, jak zapobiegać pożarom, jakie są największe zagrożenia (prąd, gotowanie, ogrzewanie, palenie śmieci), jak prawidłowo posługiwać się sprzętem gaśniczym oraz jak skutecznie zawiadomić straż pożarną. Szkolenia prowadzili polscy eksperci we współpracy ze strażakami libańskimi. Łącznie wzięły w nich udział 1393 osoby, w tym 561 kobiet (40%) i 388 dzieci (27%).

Szkolenia przeciwpożarowe są bardzo ważne, aby poprawić bezpieczeństwo w obozowiskach namiotowych. Szkolimy wszystkich, a w szczególności kobiety i dzieci, bo to one spędzają tam najwięcej czasu. Uczestnicy szkoleń mieli na przykład szansę użycia gaśnicy, żeby ugasić płonący olej kuchenny. – opowiada koordynatorka projektu Agnieszka Nosowska – Szkolenia wywoływały dużo emocji. Dla dzieci była to nie tylko atrakcja, ale też okazja do nauki. Uczestnicy zadawali też wiele pytań strażakom. Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że sprzęt i szkolenia są bardzo potrzebne i pozwalają na zduszenie pożarów w zarodku, dzięki czemu zmniejsza się liczba ofiar. Cieszymy się, że udało się wyposażyć obozowiska przed zimą, kiedy ryzyko pożarów znacznie wzrasta. – dodaje.

Szkolenia strażackie w obozach dla uchodźców syryjskich w Libanie, prowadzone przez Fundację PCPM, to największy projekt zapobiegania pożarom w tym regionie.

Tak pomagamy uchodźcom w Libanie. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, przelej dowolną kwotę na konto: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001.

Śledź oficjalny profil Fundacji na Instagramie @fundacjapcpm

Śledź profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)