Rusza seria szkoleń ratowników medycznych w Etiopii realizowanych przez PCPM

„Obecnie zawód ratownika medycznego w Etiopii praktycznie nie istnieje, jesteśmy dopiero w trakcie tworzenia tam tego zawodu” – mówi koordynatorka projektu etiopskiego PCPM Aleksandra Mizerska. Jak zauważa, instruktaż nie obejmuje jedynie ratowników, lecz także ich instruktorów. „Szkolimy ratowników i instruktorów ratownictwa medycznego, dzięki czemu w przyszłości będą mogli oni szkolić swoich nowych lokalnych pracowników. W przyszłości, docelowo, Etiopczycy mają szkolić Etiopczyków” – precyzuje.

Jak wyjaśnia koordynatorka projektu, program PCPM w Etiopii składa się z dwóch głównych komponentów. „Pierwszy polega na doposażaniu karetek pogotowia i tamtejszego zespołu medycznego, który tam budujemy na wzór naszego Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM (EMT). Drugi komponent to szkolenia ratowników medycznych” – tłumaczy. „Dodatkowym, trzecim komponentem są szkolenia straży pożarnej. Głownie są to szkolenia linowe, jednak realizowane są one w nieco mniejszej skali niż te prowadzone dla ratowników medycznych” – dodaje.

Projekt, który rozpisany jest na lata 2021 – 2023, wszedł w swój drugi rok realizacji. Głównym jego założeniem jest objęcie nim całego kraju, nie tylko jego stolicy. Łącznie weźmie w nim udział osiem głównych miast Etiopii. „Właśnie wróciliśmy z wizytacji w Etiopii. Pojechaliśmy tam, by planować pierwszą serię szkoleń medycznych i strażackich, które rozpoczną się 16 maja br. i potrwają dwa tygodnie. Dwie serie szkoleń medycznych w dwóch różnych miastach – tydzień w Auasie na południe od Addis Abeby i w Bahyr Darze na północny zachód od stolicy. Są to dwa z czterech miast, które w tym roku biorą udział w projekcie” – wskazała Aleksandra.

„W zasadzie, w trakcie tych dwóch szkoleń uczyć się będą ratownicy z sześciu miast, ponieważ skorzystają z nich ludzie pracujący w paru mniejszych miast regionu Auasy i Bahyr Daru” – wtrącił odpowiedzialny za logistykę programu PCPM w Etiopii Adam Kukliński.

„Niebawem ponownie lecimy do Etiopii, by nadzorować tam realizację projektu od strony logistycznej” – mówią odpowiedzialni za projekt pracownicy PCPM, zwracając uwagę na najważniejsze aspekty projektu. „Naszym głównym zadaniem w Etiopii jest właściwie stworzenie tam zawodu ratownika medycznego w publicznej służbie zdrowia i doposażenie infrastruktury tj. karetek pogotowia” – stwierdzili. „Większość tych, które teraz jeżdżą w Etiopii, to w zasadzie nie są żadne ambulanse, tylko zwykłe samochody, które przewożą chorych” – opisywała koordynatorka. „Dzięki naszemu wsparciu, uczymy naszych partnerów w Etiopii, że już na etapie transportu osoby poszkodowanej z miejsca wypadku do szpitala w karetce można ratować życie” – wskazała.

Jak zauważa logistyk projektu, niedługo po zakończeniu szkoleń ratowników, rusza instruktaż dla strażaków. „Dwa tygodnie po szkoleniach ratowników medycznych rozpoczną się szkolenia strażackie z technik linowych. Docelowo chcemy wesprzeć koordynacje tych obu kluczowych służb, medycznej i pożarniczej. Chcemy, by służby te dobrze funkcjonowały razem, były skoordynowane, np. w przypadku zdarzenia masowego” – tłumaczył. „Obecnie obie te służby działają oddzielnie, są dwa różne numery telefonów, a my chcemy doradzić im w jaki sposób stworzyć sprawny system dzieląc się naszymi doświadczeniami z Europy” – konkludowała Aleksandra, wskazując, że realizacja tych złożeń będzie trwała jeszcze wiele lat po tym, gdy zakończy się obecny projekt PCPM.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest pierwszą i jedyną w Polsce tego typu jednostką medyczną, która zdobyła certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT.

PCPM realizuje także inne projekty w Etiopii, prowadząc m.in. stołówkę dla uczniów szkoły w Etiopii.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

Twoje dane:
* Pole wymagane

Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)